İyi Yaşa

bölgesel zayıflama

Bölgesel Zayıflama Mümkün mü?

Günümüzde çokça kullanılan “bölgesel zayıflama” ifadesi vücudun karın, kalça veya kollar gibi belirli bir bölgesinden kilo vermek anlamına geliyor ve birçok kişi vücudunun belirli bölgelerindeki yağ birikintilerinden bölgesel zayıflama ile kurtulabileceğine inanıyor. Peki bölgesel zayıflama gerçekten mümkün mü? Gel, bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Sorunun cevabına gelmeden önce, kilo kaybının nasıl gerçekleştiğini anlatabilmek amacıyla vücutta yağın nasıl depolandığından bahsetmek istiyorum. Yağ insan vücuduna dağılmış hücrelerde depolanmaktadır. Bir kişi vücuduna yaktığı kalori miktarından daha fazla kalori aldığında fazla kalori hücrelerde yağ olarak depolanır. Bunun tam tersi şekilde, kişinin yaktığı kalori miktarı tükettiği kalori miktarından fazla olduğunda vücut enerji kaynağı olarak yağ depolarını kullanır ve kişi kilo kaybeder. Yağın vücutta depolandığı bölgeler kişiden kişiye değişmektedir. Buna bağlı olarak farklı vücut tipleri ortaya çıkar ve kişiler bölgesel olarak kilo aldığını düşünür. Sen de aldığın kiloların tümünün karnın ya da kalçan gibi belirli bir bölgene gittiğini düşünüyor olabilirsin. Peki egzersiz ve benzeri yöntemlerle vücudunun yalnızca belirli bölgelerindeki yağları yakmak yani bir diğer deyişle bölgesel kilo vermek mümkün müdür?

Maalesef, bölgesel zayıflama bilimsel olarak mümkün değil. Yaygın inanışın aksine, kilo verdiğimizde vücudumuz sadece belirli bölgelerden değil her yerinden yağ yakar. Bunun nedeni, vücudumuzun belirli bölgelerindeki yağ hücrelerini seçici olarak hedefleme yeteneğine sahip olmamasıdır.

Bölgesel zayıflamanın mümkün olmamasına şaşırmış olabilirsin ancak hayal kırıklığı yaşamana gerek yok! Bölgesel zayıflamanın mümkün olmaması, bölgesel sıkılaşmanın mümkün olmadığı anlamına gelmiyor. Düzenli egzersiz ile vücudunun istediğin bölgesinde sıkılaşma sağlayabilir ve vücudunu şekillendirebilirsin. Bacakların, kolların, karnın veya vücudunun belirli bir bölgesini sıkılaştırmak istiyorsan ancak nereden başlayacağını bilmiyorsan senin için bir önerim var:

İyi Yaşa uygulaması veya www.iyiyasa.com üzerinden Fitness kategorisini seçebilir ve vücudun çeşitli bölgelerine yönelik egzersiz eğitimlerine ulaşabilirsin. Uzman yönlendirmeli eğitim videolarıyla düzenli olarak egzersiz yaparak sıkılaşmak ve vücudunu şekillendirmek mümkün.

Bölgesel sıkılaşma ile yetinmek istemiyor ve tartıda eksi yönde bir değişim görmek istiyor olabilirsin. Kilo vermenin en iyi yolu sağlıklı beslenmek ve sıkılaşmada da olduğu gibi düzenli hareket etmekten geçiyor.

Üst vücudunu sıkılaştıracak egzersizlere buradan ulaşabilirsin.

Sağlıklı Beslenmekyemek-tarifleri

Kilo vermek ve tabii ki sağlıklı yaşam için dengeli ve çeşitli bir beslenme rutini oluşturmak şart. Beslenme rutininin meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve yağsız protein açısından zengin olması gerekiyor. Aynı zamanda, kilo vermek istiyorsan doymuş yağ, şeker ve işlenmiş gıdalara beslenme rutininde olabildiğince az yer vermelisin.

Kendine sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmak istiyorsun ancak konu hakkında yeterli bilgiye sahip değil misin? İyi Yaşa Mutfak kategorisindeki çeşitli tarifler ve bilgilendirici videolarla hem sağlıklı beslenme hakkında bilgi edinebilir hem de sağlıklı bir beslenme rutini oluşturabilirsin.

Düzenli Hareket Etmek

Yazının önceki kısımlarında bahsettiğim bölgesel fitness antrenmanlarının yanı sıra farklı egzersizlerle de düzenli hareket etmek ve egzersiz rutini oluşturmak mümkün. Kardiyovasküler egzersiz ve kuvvet antrenmanı kalori yakmana ve kas yapmana yardımcı olacak, bu da metabolizmanı hızlandıracak ve daha etkili bir şekilde kilo vermene yardımcı olacak. Tüm bunlara ek olarak, yoga ve yürüyüş gibi aktivitelerle de hayatına hareket katabilirsin.

Evde yapabileceğin fitness egzersizlerine buradan ulaşabilirsin.

Bölgesel zayıflamanın mümkün olmadığından bahsetmiştik. Kilo verirken vücudumuz tek bölgeden değil her bölgeden yağ yakar. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile kilo vermek, vücudu sıkılaştırmak ve şekillendirmek mümkündür. Kilo vermenin aşamalı bir süreç olduğunu unutmamanı öneririm. En iyi seçenek, zaman içinde sürdürülebilir kilo kaybıyla sonuçlanacak sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya odaklanmaktır. Bununla birlikte, sağlıklı beslenmeyi, yeterli miktarda su tüketmeyi, yeterince uyumayı ve düzenli hareket etmeyi unutma! Kilo verme sürecinde egzersiz, uyku ve beslenme konularında İyi Yaşa her an yanında. Ne diyorduk: İyi Yaşa, sağlıkla kal! 😊

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!