İyi Yaşa

motivasyon

Egzersiz Yapacak Motivasyonu Bulmak İçin 6 Öneri

fitness“Spor beni zinde tutuyor” ya da “spor yapmak bağımlılık yapar” gibi sözleri hepimiz illa ki duymuşuzdur. Peki neden inatla spor yapmaktan kaçınır veya bir türlü sevemeyiz? 

İnsanlık tarihinin büyük bir kısmında, aktif olmak bir seçenek değildi. Binlerce yıl boyunca yiyecek bulmak için hareket etmek zorunda kalan insanlar, bir sonraki öğünün nereden geleceğini bilmediği için o zamana kadar dinlenmek ve enerjilerini korumak durumundaydılar. 

Bu nedenle spor yapmak yerine Netflix izlemeyi tercih ediyorsanız, bunun aslında biraz da doğal bir insan eğilimi olduğunu söyleyerek sizi rahatlatabiliriz.

Ancak yine de bunun arkasına sığınabilir miyiz? Hareketsiz kalmanın sağlığımız için oluşturduğu riskler, sandığımızdan da fazla olabilir.

Prestijli tıp dergisi The Lancet’de yayınlanan bir araştırmaya göre, fiziksel hareketsizlik; kolon kanseri riskini yüzde 30-40, meme kanseri riskini yüzde 30, tip 2 diyabet riskini ise yüzde 20 ila 60 oranında arttırıyor. 

Peki tüm bu riskleri azaltmak yani spor yapmak için gereken motivasyonu nasıl bulacağız? 

NEDENİNİZİ BELİRLEYİN

İlk olarak egzersiz yapmanın sizin için neden önemli olduğunu belirleyerek içsel motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Sağlığınız için mi, çocuklarınız için mi, yoksa egzersiz yapmanın hissettirdiği o zindelik hali için mi? Bunlar, sizi motive edebilecek pek çok sebepten yalnızca bir kaçı…

SPORA ARKADAŞLARINIZLA GİDİN

Elbette ki bazı dışsal motivasyonlar da sizi egzersiz yapmaya teşvik edebilir.  Örneğin, spor yapmaya arkadaşlarınızla birlikte gidebilirsiniz. 

Araştırmalara göre; aile üyeleri ve arkadaşlarıyla egzersiz yapan insanların, tek başına egzersiz yapanlara kıyasla çok daha istikrarlı olduğu görülüyor. İyi Yaşa’da bulunan 21 Günde Sıkılaşma özel serisinde Çiğdem Çakır’a Özkan Türkoğlu eşlik ediyor. Peki senin partnerin kim?

AYNI SAATLERDE EGZERSİZ YAPIN

Her gün aynı saatte egzersiz yapın, böylece spor yapmak bir alışkanlık haline gelecektir. Araştırmalar; sabah egzersizinin akşam egzersizine kıyasla daha hızlı alışkanlık oluşturduğunu gösteriyor. Güne Uyanış Yogası ile başlamak hiç de fena fikir değil 🙂

SEVDİĞİNİZ EGZERSİZLERE ODAKLANIN

Sizi zorlayan ya da yapmaktan keyif almadığınız egzersizler için kendinizi zorlamayın. Bu durum sizi spordan daha da uzaklaştırabilir. Koşmayı sevmiyorsanız, koşmayın. Onun yerine doğada uzun bir yürüyüşe çıkın veya Dans Meditasyonu  yaparak hareket etmeyi eğlenceli hale getirin.  fitness

KÜÇÜK ADIMLAR ATIN

Spor yaparken olmayacak hedefler belirleyip kendinizi yormayın. Küçük ve gerçekçi adımlar atarak uzun vadede çok daha etkili ve de kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Yeni Başlayanlar için Pilates başlangıç için güzel bir adım olabilir 🙂 İyi Yaşa‘da bulunan diğer başlangıç seviyesi derslerine de göz atmayı unutma:)

BİR TAKİP SİSTEMİ GELİŞTİRİN

Spor yaparken gelişiminizi takip edecek bir kişi veya program, bu konudaki motivasyonunuzu arttırabilir. Yapılan araştırmalar, bu şekilde çalışan kişilerin çok daha istikrarlı olduğunu gösteriyor. İyi Yaşa‘da alanında uzman eğitmenlerle senin için hazırlanmış yüzlerce video bulunuyor. Hemen şimdi seviyene uygun bir dersle bu serüvene başlamaya ne dersin? Unutma! Başlamak, başarmanın yarısıdır!

KAYNAK: https://theconversation.com/how-do-i-improve-my-motivation-to-exercise-when-i-really-hate-it-10-science-backed-tips-179761

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!