İyi Yaşa

yoga-serisi

Element Yogası Serisi Nedir?

Kadim bilgiler evreni ve varoluşu dört element ile tanımlar: Toprak, Su, Ateş ve Hava. 

Bu elementlerin yanı sıra, bazı kaynaklar dokunup göremediğimiz beşinci element, Eter (boşluk) olduğunu da anlatır.

Her bir element farklı enerjiler taşır ve elementler birbirleri ile sürekli etkileşim halindedir. Evrendeki düzen ve dengeyi oluştururlar. 

Elementleri anlamak ve onlarla uyum içinde yaşamak için doğayı gözlemlemek ve anlamak gerekir. İç dünyamız da doğanın bir parçasıdır. Aslında bu yolculuk, kendimizi gözlemlemek ile başlar. Yoga da burada devreye girer. 

Yoga, ‘bir’ olma halidir. Uyum ve denge içinde yaşamayı temsil eder. Beden ve nefes farkındalığı ile yapılan bu pratik, kişiye duygusal dünyası ve elementlerin kendi üzerinde ki etkisi ile ilgili birçok ipucu verir. Günlük hayatta yaşadığımız olaylar, hissettiğimiz duygular ve verdiğimiz tepkiler hangi elementin etkilendiğini ve nereye odaklanmamız gerektiğini bize gösterir. 

Element Yogası serisi boyunca, elementleri temsil eden asanaları uygulayarak kendimizi derinden keşfettiğimiz bir yolculuğa çıkmayı, daha dengeli, güçlü, doğa ile uyum içinde yaşadığımız bir enerjiye sahip olmayı hedefliyoruz.

Element Yogası Serisi Nasıl Uygulanır? 

Elementler dengelenmek için alana ihtiyaç duyar. Bu alanı yaratabilmek için her bir elemente teker teker odaklanacağız. (Her bir elementi uygulama süresi 7 gün olarak belirtilmiştir fakat ihtiyaca göre bu süre arttırılabilir veya azaltılabilir).

Seriye Toprak Elementi ile başlıyoruz. 

toprak-elementiToprak elementi yaşamda ki somut alanı simgeler. Sabitlik, köklenme, kararlılık, hayata güvenme gibi alanları temsil eder. Toprak Elementi pratiği sırasında, ayak ve denge duruşları üzerine çalışarak ayaklarımızın üzerinde durmayı ve yere sağlam basmayı deneyimleyeceğiz. Toprak elementi çalışmaları köklerimizle, çevremizle ilişkilerimizi sağlamlaştırır ve ‘hayata güven’ duygumuzu güçlendirir.

Toprak Elementi Yogasına ek olarak doğada vakit geçirmek, bahçe ile uğraşmak, para biriktirmek, seramik ile bir şeyler yaratmak, yemek yapmak, disiplinli ve istikrarlı olmak gibi pratikler Toprak elementini dengelemeye yardımcı olur.

Su Elementi ile devam ediyoruz. 

su-elementiSu elementi adaptasyon gücümüzle ilişkilidir. Hayat su gibi akışkan ve değişkendir, bazen durgun bazen dalgalıdır. Su elementini dengelemek için Vinyasa Yoga yani an’dan an’a yoga pozlarını birbirine bağladığımız bir akış çalışması yapacağız. Böylece kendimizi hayatın bize getirdiklerini kabul etmek ve değişime açık olmak için hazırlayacağız.

Su elementi; hassas, sezgisel, duygusal, çabuk adapte olma, duyarlılık, yardımsever, yaratıcılık, fedakarlık gibi halleri temsil eder.

Sırada Ateş Elementi var.

ates-elementAteş elementi ‘ben’ bilincini ortaya çıkaran elementtir. İç gücümüzü farkına varma ve bu gücü doğru kullanabilmemizi sağlar. Pratik sırasında yapacağımız omurga burguları, yani yogada yapılan twist pozları, karın bölgesinde yer alan ateş elementini dengeler. Ateş elementi değişime açık olmak ve cesaret ile de ilgilidir. 

Ateş elementi heyecanlı ve sabırsızdır. Hızlı hareket etmeyi sever. Sakinliği öğrenmesi tavsiye edilir.

Son olarak Hava Elementi pratiği yapacağız. 

hava-elementHava elementi soyut dünya ile somut dünya arasındaki köprüdür. Nefesi ve kalp çakrayı temsil eder. Hava elementi sevgi, şefkat, açıklık, özgürlük, pozitif ve olumlu olma, zeka gibi özelliklerimizi dengeli tutar. Hava elementini dengede tutarak sevgi alma ve verme konusunda özgürleşir, daha şefkatli olabilir, hayattaki sorumluluk ve vazifelerimizde daha tutarlı, hevesli ve motive oluruz. Hava elementi pratiğinde, dengeleyici asanalar, nefes ve meditasyon çalışmaları yaparak iç ve dış dünya ile kurduğumuz bağı güçlendireceğiz. 

Element Yogası Serisi kendi gücünü keşfetme ve dünya ile uyum içinde yaşama yolculuğunda sana destek olmak, yön göstermek için yaratıldı. Bu pratiklere ücretsiz olarak dilediğin zaman ulaşabilirsin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!