İyi Yaşa

Göbek Nasıl Eritilir?

Göbek kilo alma veya verme sebeplerimiz sağlık sorunları, yaşam tarzı değişiklikleri veya dönemsel değişkenler gibi kişisel ve değiştirebileceğimiz sebeplere dayanabilir – fakat bu alınan kiloların vücudun neresinde daha belirgin olacağı tamamiyle biyolojik sebeplere dayanıyor! 

Bölgesel yağlanma fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkesin belki de en büyük sorunları arasında üst sıralarda kendine yer bulmaktadır –  ihtiyacımızdan fazla kalori aldığımızda yağ toplanan bölgelerin en başında ise göbek bölgesi gelmektedir. Ne yazık ki hepimiz istediğimi yiyip içecek ve bölgesel yağlanmadan kurtulacak kadar şanslı değiliz, özellikle tatillerden veya keyifli geçen 1-2  haftadan sonra! 

Peki göbek bölgesinde oluşan yağlanma ile başa çıkmanın etkili yöntemleri var mı? Bu yazımda bir çoğumuzun muzdarip olduğu bu dertten bahsedecek ve göbek bölgesindeki yağları eritmenin yollarından bahsedeceğim. 

Eğer göbek bölgende yağlanma yok ise yine de yazımı okumanda fayda var – belki de erkenden önlem almak bu yağlarla hiç tanışmamanı sağlayacak! 

Göbek eritme ve karın bölgesini güçlendirme konusunda sana destek olacak egzersizlere bu linkten ulaşabilirsin.

Göbek Bölgesini Eritmenin Yollarıfitness

İlk önce kötü haber: modern tıp, henüz bölgesel yağlanma ile nokta atışı mücadele edebilen bir formül geliştiremedi! Fakat hayat tarzımızda yapacağımız olumlu değişikliklerin ilk olarak bu bölgeleri etkilemesi oldukça olağan bir durum ve etkili sonuçlar almak işten bile değil. 

Göbek bölgesinde yağlanma yaşamak diğer bölgelerde benzer bir durum yaşanmasına tercih edilebilir çünkü bu tip bir yağlanma belki de en kolay mücadele edilebilen bölgesel yağlanma tipi. Göbek bölgesinde yağlanma ile sindirim sisteminin güçlendirilmesi ve aktif bir hayat tarzının benimsenmesi sayesinde mücadele edebilirsin!

Dolayısıyla eğer senin de fazla kiloların göbek bölgesinde belirginleşiyorsa aşağıda yer alan adımları uygulayarak istediğin vücuda kavuşmaya bir adım daha yaklaşabilirsin:

  • Diyetindeki protein ağırlığını arttır: Daha fazla protein tüketmek göbek yağını azaltmak için uzun vadeli harika bir stratejidir. Protein içeren gıdalar tüketmek, diğer temel gıda ürünlerine göre daha tok hissetmeni sağlayacak, bu sayede aldığın günlük kalori oranının düşmesine yol açacaktır.

 

  • Diyetinizdeki karbonhidratları ise azalt: Karbonhidratları ise tam tersi etkiye sahiptir – bu sebeple tüketilen karbonhidrat miktarını azaltmak göbek yağını azaltmanın bir başka etkili yoludur.  Gıda alımını, gıdaların içerdiği yapı taşlarını ve ne yediğini takip etmek, gün içerisinde ne kadar yediğini takip etmene ve tükettiklerin hakkında daha iyi kararlar vermene yardımcı olabilir!

 

  • Lif açısından zengin gıdalar tüket: Lif oranı yüksek gıdalar seni daha uzun süre tok tutabilir ve göbek yağını azaltmaya yardımcı olabilir. Ne de olsa az yemek kilo vermeye yardımcı olacaktır!

 

  • Şekerli içeceklerden ve meyve sularından kaçın: İşlenmiş gıdalar ve çok şekerli ürünler, kilo vermek isteyen herkesin mutlaka kaçınması gereken gıdaların başında gelmektedir! Bu ürünleri hayatından çıkarmanın hem sağlığın hem de kilo verme hedeflerin açısından oldukça olumlu olacağına emin olabilirsin.

 

  • Aerobik egzersiz (kardiyo), aralıklı antremanlar yap ve kuvvet antrenmanlarını rutinine eklemeye çalış: Koşmak, bisiklete binmek veya tempolu yürümek gibi kardiyo egzersizleri göbek yağını azaltmada tahmin edebileceğin gibi çok etkilidir. Aralıklı antrenmanlar ise (interval), kısa süreli yoğun egzersiz patlamaları ile daha hafif aktivitelerden oluşan toparlanma dönemlerini içerir. Bu tür egzersizlerin de göbek yağlarını yakmak için faydalı olduğu biliniyor. Ağırlık kaldırma sporlarını rutin olarak tercih etmek ise vücudunun daha fazla enerji talep etmesini sağlayacak ve spor yapmazken bile önemli ölçüde enerji yakmana yol açacaktır! Evde yapabileceğin aerobik egzersizlere bu linkten ulaşabilirsin.

  • Daha fazla uyuyun: Kötü uyku, kilo alımı için en güçlü risk faktörlerinden biridir, bu nedenle uykuna dikkat etmelisin! İyi bir uyku düzenine sahip olmak aynı zamanda stres seviyelerini kontrol etmene yardımcı olacak ve hedeflerine daha rahat erişebilmeni sağlayacaktır. Aynı zamanda stres hormonu olan yüksek kortizol seviyeleri iştahını artırabilir ve göbek yağ depolanmasının artmasına neden olabilir. Uyku ve stres arasındaki bağı açıkladığımız blog yazımızı buradan inceleyebilirsin!

 

  • Trans yağlardan kaçının: Trans yağlar, daha yüksek göbek yağı depolanması riskiyle bağlantılı olan iltihaplanma da dahil olmak üzere birçok sağlık sorunuyla bağlantılıdır.

 

  • Alkolü azaltın: Çok fazla alkol tüketmek, göbek bölgesi de dahil olmak üzere kilo alımına neden olabilir. Alkol alımını azaltmak göbek yağını azaltmanın önemli bir parçası olacağına emin olabilirsin.

 

  • Bol miktarda çözünür lif ve probiyotik içeren gıdalar tüketin: Çözünür lif suyu emer ve sindirim sisteminden geçen yiyecekleri yavaşlatmaya yardımcı olan bir etki yaratır – bu durum, tok kalmana yardımcı olacak ve gereksiz kalori almanı engelleyecektir. Probiyotikler ise bağırsak sağlığını desteklediği ve iltihaplanmayı azaltan sağlıklı bakterilerdir ve sindirim sistemini güçlendirerek göbek yağ depolanmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

İstenmeyen kilolardan ve bölgesel yağlanmadan kurtulmanın hayat kaliteni arttıracağına inanıyorsan, sen de bu adımları takip ederek istediğin fiziğe kavuşmaya bir adım daha yaklaşabilirsin!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!