İyi Yaşa

Koç Burcu Özellikleri

Özgüvenli, yaratıcı ve inatçı… Bu üç sıfat; Mars tarafından yönetilen Koç burcunu en iyi tanımlayan özellikler arasında yer alır. Cesur ve sabırsız olmalarıyla bilinen, lider ruha sahip zodyakın ilk burcunu mercek altına almaya ne dersin? Hadi, hazır Koç ayına girmişken bu burcu daha yakından inceleyelim.

Koç ayı nedir?

Koç ayı; 21 Mart – 20 Nisan arasındaki dönem olarak adlandırılır. Bu dönem, özellikle de yeni ayın etkili olduğu 21 Mart 2023 tarihi, Koç burcu başta olmak üzere; Yengeç, Terazi ve Oğlak gibi diğer öncü burçlar üzerinde kendini hissettirir. Tabii bu dönem, doğum haritasında bu burçların konumlandığı ev ve temalardan ötürü de bayağı bir kişinin hayat akışını etkiler.

Koç burcu özellikleri 

Dilersen tavsiyelere geçmeden önce, kısaca Koç burcunun karakteristik özelliklerinin üzerinden bir geçelim. Zodyak’ın ilk burcu olan Koçlar; yönetici gezegenlerinin de etkisiyle oldukça hızlı, dinamik ve anında harekete geçirici bir özelliğe sahiptir. Bu durum özellikle de Koç burçlarının sahip oldukları özgüven ve yaratıcılık ile birleşince onları fazlasıyla çekici kılar.

Koç’un temaları özellikle de Mars’tan gelen; tutkulu, kendinden emin olmak ve kriz çözme yetisi ile ilişkilidir. Bu da aslında 21 Mart – 20 Nisan tarihlerinde gündemde olacak konuları az çok açıklamaktadır. Peki, bu ayı verimli geçirmek için neler yapmalıyız? 

1- Hayallerini hayata geçir

Yeni ay zamanları başlangıç enerjisi ile gelir. Bu dönemler hayalini kurduğun her şeyi hayata geçirebileceğin motivasyonu verir. Özellikle de yeni aydan iki hafta öncesi ve iki hafta sonrası da bu etkileri taşır. Önemli olan bu süreç içerisinde gerçekten istekli olup bu doğrultuda çabalaman. 

Koç burcunda gerçekleşecek olan bu yeni ay, çıktığın yolda tutkulu, istekli ve kararlı olman konusunda seni destekliyor. İster düzenli olarak spor yapmak, ister yeni bir hobi edin ister yemek yapmayı öğren… Konu ne olursa olsun bu aktiviteleri işini kolaylaştıracak yöntemler ve evrenin enerjisi sayesinde süreci daha kolay bir hale getirebilirsin. Örneğin “spor yapmak konusunda daha düzenli olmak istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum” diyorsan İyi Yaşa’ya göz atabilirsin. Burada hangi seviyede olursan ol, kendine uygun bir rutin edinebilirsin. Örneğin spor yapmaya yeni başlayacaksan Yeni Başlayanlar 1: Güçlü Omuz ve Sırt, belirli bir spor birikimine sahipsen de Tüm Karın Bölgesi Aktif videosuna göz atabilirsin. “Bölgesel olarak spor yapmak istiyorum” diyenlerden biriysen de 10 Dakikada Sımsıkı Karın dersimizi de listene ekleyebilirsin.

Unutma ki efektif bir gün, huzurlu bir sabah ile başlar. Güne Merhaba Yoga Serisi ile gün içinde ihtiyacın olan motivasyonu, enerjiyi ve içsel gücü aktive edebilirsin.

2- İçine dön

Günlük hayatın stresi, ulaşmak istediğimiz mertebeler ve hırs; bizleri özümüzden uzaklaştıran faktörler arasında yer alır. Gerek biz gerekse çevremiz bizi bu yarışın içerisine sokarken farkında olmadan kendimizi yıpratıyoruz. Bu noktada stresin olumsuz etkilerinden uzaklaşmak ve uzun vadede en iyi sen’e ulaşabilmen için durup bir kendine bakman gerekir. Bu noktada özellikle yin yoga pratikleri, meditasyonlar ve nefes egzersizleri mindful bir yaşam sürmen konusunda sana destek olabilir. Dilersen bu yeni ay sürecinde kendine bu yönde bir yatırım yapabilirsin. Eğer başladığın bu içe dönüş yolculuğunu sürdürebilir kılarsan kendindeki değişimi de çok rahat fark edebileceksin. Yoga konusunda yeniyen İyi Yaşa’da senin için hazırladığımız Yeni Başlayanlar için Yoga serisi oldukça faydalı olacaktır. Eğer bir yoga geçmişin mevcutsa Günde 30 Dakika Yoga serisi ile bu alışkanlığı bir rutine bağlayabilirsin. Özellikle zen yoga alanında bilgilenmek ve yin felsefesini daha yakından tanımak istiyorsan da Yin Yoga Nedir? yazıma da göz atabilirsin. Ardından Yin Yoga: Tüm Beden Derinleşme videosuna geçebilirsin. Bu gibi içeriklere İyi Yaşa’daki Farkındalık ve Yoga kategorisinden ulaşabilirsin. 

3- Kendine yatırım yap

Koç burcu özgüven ile de ilişkilendirilir. Bu nedenle bu süreçte kendi gelişimini destekleyecek aktivitelerde bulunman için en güzel zamanlardan biridir. Burada yeni bir hobiye başlamak, hedeflediğin bedene ulaşmak, kendinle barışık olmak ve daha pek çok konuda yol alabilirsin. Bunun için kurslara gidebilir, kitaplar okuyabilir veya sağlıklı ve keyifli tarifler deneyebilirsin. Böylece yeni bir şeyler deneyerek başarılı olduğunu görmenin özgüvenini nasıl yükselttiğini göreceksin. Bunun için İyi Yaşa Mutfak’taki birbirinden lezzetli tariflere göz atmanı öneririm. Buradaki tarifler ile ortaya çıkaracağın tabakları sevdiklerinle de paylaşarak herkesin ne kadar yaratıcı ve başarılı olduğunu görmesini de sağlayabilirsin. Öyleyse Patlıcan Lazanya ile çevrendekileri şaşırtmaya başlamaya ne dersin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!