İyi Yaşa

kundalini-yoga-nedir

Kundalini Yoga ve Meditasyon Tekniği Nedir?

Kundalini Yoga ve Meditasyon Tekniği Nedir? Neden onu bu kadar çok seviyoruz?

yoga-dersleriYazan: Zuhal Özyurt

Kundalini Yoga eğitmeni olmadan önce hayat yolumu değiştirme kararını çoktan vermiştim. Ben bir Yoga eğitmeni ve enerji terapisti olarak yolculuğuma devam etmek istiyordum. Uzun süre kurslar ve özel dersler alarak Hatha Yoga çalıştım ve uyguladığım değişik meditasyonların içinde bildiğim şey; Kundalini döngü enerjisini; kök çakramdan omurga içinde yukarı doğru çekip, nefesimi verdiğim sırada tepe çakramdan boşaltıp, aura üzerinden geçirmek ve tekrar bu enerji hareketinin kök çakrama dönüşünü gerçekleştirmekti.

Aldığım her nefes ve döngünün içinde daha çok merak ediyordum ve bu enerji sisteminden oluşmuş tekniğin, çok daha fazla bilgi ve uygulama içerdiğini hissediyordum. Sevgili eğitmenim Gurmukh’un ‘İnsanın 8 Yeteneği’ isimli kitabını okuduğumda, bu muhteşem teknikle tanışmaya başlamıştım bile. 

Kundalini Yoga ve Meditasyon Tekniği Nedir?

Kundalini Yoga ve Meditasyon tekniği, doğunun ve batının gizli – mistik bilgilerinin ortaya çıktığı kadim ve kutsal öğretiyi taşır. 1969’da Kundalini Yoga masterı Yogi Bhajan tarafından Amerika’da yayılmaya başlamıştır. Bugün, dünya üzerinde birçok Avrupa şehrinde hızla yayılmaya başlarken Türkiye’de de yeni yoga stillerine katılarak emekleme döneminden yükselişe geçmiştir.

Kundalini Yoga ve Meditasyon tekniği, sacrum adındaki 1 ve 2. çakra arasında her canlı varlıkta bulunan  kozmik yaratım enerjisinin yani Kundalini enerjisinin en yüksek potansiyelde kullanılmasını hedefler. 

kundalini-yogaKundalini yoga stilinin içinde insan doğasının unutulmuş üç ana özelliği, Huzur, Sağlık ve Mutluluk vardır.

Belli zaman dilimleri içinde uygulanan asana, nefes, beden kilitleri, kullanılan mantra ve mudralarla bir bütünü oluşturarak fiziksel – duygusal ve ruhsal birleşme gerçekleşmeye başlar.

Kullanılan çeşitli nefes teknikleri ile benliği özünün keşfine çıkarırken, evrenin ve varlığımızın o kutsal gerçekliğin zamansızlığına doğru yol alırız. Bu enerjiyi uyandıracak nefes çalışması denemek istersen Pranayam serisine göz atabilirsin. 

Kundalini Yoga’nın Gücü

Kundalini yoga, omurga içinden geçen otonom sinir sistemi ve glandular sistemini onarır. Dengelenen sinir sistemi ve aktive olan hipofiz, epifiz bezi salgıları ile biyolojik, ruhsal, duygusal ve zihinsel algı seviyesinde deneyimler yaşarız. 

Aktive olan salgı bezleri, dengelenen sempatik ve parasempatik sinir sistemi, bedenin kimyasını değiştirmeye, duyguları dengelemeye, yaşanılan bu anda deneyimlerin derinlik kazanmasına ve varlığın fiziksel bedeninden bağ kurarak mental ve duygusal birleşmesini gerçekleştirir. Bedenimiz, keşfedilmeyi bekleyen muhteşem bir biyoloji ve fiziksel yapıya sahiptir. İnsan doğası tam anlamıyla bilinenden bilinmeye bir çok öğreti ile birlikte her şeyi içine alandır. O halde, sinir ve sindirim sistemini rahatlatacak bir yoga pratiği yapmaya ne dersin? 

Kundalini yoga teknikleri içinde çeşitli nefes, mantra ve mudralar uygulanır. Her bir uygulamanın titreşim frekansı ile ellerde dokunulan noktalar, bedende var olan enerji kanalları, meridyenler üzerinde çalışır. Kullanılan mantralar, bilinçaltının kalıplarını ve travmalarını hızlı biçimde dönüştürmeye, hafızanı canlandırarak onunla yüzleşmesine ve içinden geçmek için içsel güç ve bilinç yaratmasına yardımcı olur.

Bedenin tüm sistemleri üzerine çalışan Kundalini Yoga, hastalıkların dengelenmesini sağlayan bir şifa yogasıdır aynı zamanda. Kanser, MS, felç, fıtık ve beden sisteminde var olan tüm hastalıklarda hızlı ve kalıcı iyileşmeleri gerçekleştirir ve bu konuda türünün tek örneğidir.

Bireyin doğumuyla var olan özgür iradesini güçlendirir, yaratıcı enerjisinin potansiyeli ile sınırsızca yaratmasını sağlar, bireysel özgürleşmeyle toplum bilincinden ayrılır, evrenle akordumuzu sağlayarak yeniden, Öz’ümüzle derin bir bağ kurmamızı sağlar. Ateş ve derin nefes çalışmasınının gücünü keşfetmek için buraya tıkla!

Kundalini Yoga, ‘Aydınlanma Yogası’ diye de bilinir. Buradaki anlam belki de onun renginden kaynaklanıyordur. Kırmızı, ateş elementinin rengidir, insanın kendi ateşinden, küllerinden yeniden doğmasını sağlar. Ateş, eskiye ait olanı hızlı biçimde yakarken alevin ucundaki sarı renk bizi yeniyle, evrenle birleştirir. 

Kundalini Yoga eğitmeni hiç bir zaman bir öğrencinin bedenine, asanaları uygulama sırasında dokunmaz, öğrencinin kendi bağlantısı ve sonsuz bilinci ile kalmasını sağlar. Nefesin akışıyla tüm deneyimi, ilk defa yoga yapıyor olsa bile ona bırakır. Yoga matının sınırlı alanları üzerinde, uygulayıcı aslında sınırsız bir yolculuğa çıkmıştır ve o yolculuk içinde yoga kelimesinin anlamı olan ‘birleşme’ hızla anlam kazanır.  

Kundalini Yoga’nın hayatında yaratacağı dönüştürücü etkiyi deneyimlemek için Zuhal Özyurt’un sunduğu Kundalini Yoga ve Meditasyon derslerine göz atabilirsin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!