İyi Yaşa

Yay Burcu Özellikleri

meditasyon-yapmanin-faydalariMaceraperest, dinamik ve özgür ruhlu… Bu üç sıfat; Jüpiter tarafından yönetilen Yay burcunu en iyi tanımlayan özellikler arasında yer alır. Yeniliklere olan merakı ve sahip oldukları sınırsız enerjileriyle bu eğlenceli burcu mercek altına almaya ne dersin? Hadi, hazır Yay ayına girmişken bu burcu daha yakından inceleyelim. 

Yay ayı nedir?

Yay ayı; 24 Kasım – 22 Aralık arasındaki dönem olarak adlandırılır. Bu dönem, özellikle de yeni ayın etkili olduğu 24 Kasım 2022 tarihi, Yay burcu başta olmak üzere; İkizler, Başak ve Balık gibi diğer değişken burçlar üzerinde kendini hissettirir. Tabii bu dönem, doğum haritasında bu burçların konumlandığı ev ve temalardan ötürü de bayağı bir kişinin hayat akışını etkiler. 

Yay burcu özellikleri 

Dilersen tavsiyelere geçmeden önce, kısaca Yay burcunun karakteristik özelliklerinin üzerinden bir geçelim. Zodyak’ın 9. burcu olan Yaylar; geleceğe odaklı, hareketli ve yeniliklere açıktır. Yönetici gezegenlerinin de etkisiyle hem optimisttirler hem de hayattan nasıl keyif alacaklarını bilirler. Bu da onları oldukça etkileyici kılar.

Yay’ın temaları özellikle de Jüpiter’den gelen; şans, bereket, iyimserlik ve ruhsal gelişim ile ilişkilidir. Bu da aslında 24 Kasım – 22 Aralık tarihlerinde gündemde olacak konuları az çok açıklamaktadır aslında. Peki, bu ayı verimli geçirmek için neler yapmalıyız? 

1- Hedeflerin için adım at

Evet, yenilikler daima Yay burcunun dikkatini çeker. Ancak şimdi keyfi aktiviteleri bir yana bırakıp hedefler için çalışma zamanı!

Yay yeni ayı, yüksek bir enerjiyi de beraberinde getirir. Özellikle de bu yeni aydan iki hafta öncesi ve iki hafta sonrası da bu etkileri taşır. Eğer uzun zamandır hayata geçirmeyi düşündüğün hedeflerin varsa bu süreci verimli geçirmeni tavsiye ederim. Bu hedefler; yeni bir işe başlamak, giyim tarzını değiştirmek veya sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak olabilir. Bunun için işini kolay kolaylaştıracak yöntemler ve evrenin enerjisi sayesinde süreci daha kolay bir hale getirebilirsin. Örneğin spor ve beslenme düzeniö konusunda daha özenli olmak istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum diyorsan İyi Yaşa’ya göz atabilirsin. Sağlıklı bir beslenme programına geçmeden önce; Diyetisyenlere Sıkça Sorulan Sorular ve 7 Beslenme Türünü Keşfet videoları senin için yol gösterici olabilir. Egzersizler içinse sporda yeniysen Yeni Başlayanlar için Fitness, belirli bir spor birikimine sahipsen de Reebok Training Serisi’ ne göz atabilirsin. Ben zaten düzenli olarak spor yapıyorum diyenlerden biriysen de Günlük Tüm Vücut Antrenmanı dersimizi de listene ekleyebilirsin. 

2- Başladığın işi sürdürülebilir kıl

Yaylar her ne kadar yeniliklerden hoşlansalar dahi, taşıdıkları değişkenlik enerjisi ile yeni giriştikleri işleri sürdürülebilir kılmakta zorlanabilirler. Bir nevi maymun iştahlı da diyebiliriz aslında. Bu durum, kimi zaman uğraştıkları işe konsantre olamamalarından kaynaklanır. Bu noktada, konsantrasyon problemini çözmeye yardımcı olacak yoga ve meditasyon gibi uygulamalardan faydalanılabilir. Bu durumun bir diğer nedeni ise yay burcunun toprak enerjisinin düşük olmasıdır. İyi Yaşa’da 7 gün boyunca uygulayabileceğin Toprak Elementi videosu, bu konuda sana oldukça yardımcı olacaktır. Böylece sabitlik enerjisi taşıyan toprak enerjisini dengeleyerek giriştiğin işlerde kararlı bir tutum sergileyebilirsin. 

Toprak elementi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için İyi Yaşa Blog’da yer alan Toprak Elementi Nedir? yazıma da göz atabilirsin 🙂 

3- İçine dön

24 Kasım tarihinden itibaren fazlasıyla dışa dönük bir tavır sergileyebilirsin. Ancak bu süreçte durup bir kendine bakabilmen ve anda kalabilmen de oldukça önemli. Kendini görmezden gelir ve tüm odağını çevrendekilere vermeye devam edersen birtakım problemler yaşayabilirsin. Yay yeni ayını içine dönerek geçirmende fayda var. Bunun için meditasyon ve yoga gibi yöntemler çok etkili olacaktır. Biraz kitap okumak veya sakinleştirici müzikler eşliğinde durup bir kahve içmek dahi seni hep peşinde koştuğun gelecekten uzaklaştırıp anda kalmanı sağlayacaktır. Burada dürüst olma vakti, zihninin daima gelecekte bir yerde olduğunu ikimiz de biliyoruz. Bu kimi zaman güzel bir şey. Ancak içinde bulunduğun anın farkında olmadan yaşamak da fırsatları kaçırmak ve kendini görmezden gelmekten başka bir şey değil. Dilersen Yeni Trend: Mindfulness yazım ile otopilotta olmak ve mindfulness kavramlarına daha yakından bakabilirsin. Eğer anlattıklarım sana tanıdık geliyorsa durumu çözebilmek adına harekete geçebileceksin. Özellikle meditasyon ve yoga pratikleri anda kalmanı kolaylaştıracaktır. Eğer yogayı ilk kez deneyeceksen senin için kılavuz niteliğinde olacak Yeni Başlayanlar için Yoga Serisi’ne göz atabilirsin. yoga-dersleri

4- Sağlığına Önem Ver

Her an hareketli ve enerjik yayların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de sağlık. Her şeye yetişen, maceracı ve etkinliklerin aranan yüzü olan yaylar, bu hengamede mental ve fiziksel sağlıklarını da ciddiye almalılar. Meditasyon ve yoganın mental sağlığa olumlu etkileri olacağı kesin. Peki ya bedensel sağlık için neler yapılabilir? 

Enerjini sürdürülebilir kılman adına en önemli etken, uyku. Belirli bir uyku düzenine sahip olman şart. Eğer bu konuda sorun yaşıyorsan Uyku Kalitesini Artırmanın 6 Yolu  ve Kaliteli Uykunun Spora Etkileri yazılarım da fiziksel aktiviteler ile uyku arasındaki ilişkiyi keşfetmende oldukça bilgilendirici olacaktır.

Enerjini sürdürülebilir kılmanın bir diğer yolu da güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçer. Bunun için öncelikle Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 7 Öneri yazıma göz atabilirsin. Bununla birlikte, Bağışıklık Kazanma ve Vücut Direncini Artırma Serisi ile hem harekete geçeceğin hem stresten uzaklaşacağın hem de beslenmene dikkat edebileceğin içeriklere tek bir yerden ulaşabilirsin. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!