İyi Yaşa

yin-yoga

Yin Yoga Nedir?

yoga-dersleriYogadan bahsedildiğinde tamamen aktif olunan yoga duruşları gözünde canlanıyor olabilir. Ancak hem zihnen hem de bedenen farkındalığını yükselten, esneten, sakinleştiren ve mindful bir tavır takınmanı sağlayan bir yoga stili de mevcut. Evet, Yin Yoga’dan bahsediyorum. Yin Yoga; dikkatini içinde bulunduğun ana vermene yardımcı olan ve ruhsal olarak da yol almanı sağlayan bir yoga pratiğidir. Dilersen; Yin Yoga’yı detaylarıyla ele alalım. 

Dövüş sanatları uzmanı ve Taocu Yogi Paulie Zink tarafından 1970’lerin sonunda kurulan Yin Yoga; Çin felsefesine ve Taocu ilkelerine dayanır. Çin tıbbına göre vücutta Qi adı verilen enerji noktaları vardır. Yin yogadaki asanalarda (duruşlarda) kalındığında ve poz içerisinde derinleşildiğinde bu noktalardaki tıkanıklıklar da açılır. Bunun nedeni yin yogadaki pasif duruşların diğer yoga hareketlerinin aksine derin bağ dokularına (bağlara, eklemlere ve kemiklere) ulaşabilmesidir. Her bir duruşun genellikle 3 ila 5 dakika arasında değiştiği (kimi zaman 20 dakikaya kadar da uzayabilen) bu pozlarda bedendeki hedef bölgelere sağlıklı baskılar uygulanır. Böylece tıkanık olan enerji kanalları açılır. Yin yoga bu yönüyle de akupunktura benzetilir.

Yogada dualite

Yazının başında da bahsettiğim; hareketli, hızlı ve aktif duruşlar aslında yoganın Batı’ya gitmesi ile popülarite kazanmıştır. Yang olarak nitelendirilen bu hareketler, çoğu zaman Yin Yoga’yı gölgede bırakmıştır. Ancak Yin ve Yang bütünü tamamlayan iki yarım olarak tanımlanır. Yang; ritmi, erili, aktifliği, hareketi temsil eder ve asanalarında kaslar aktif olarak kullanılır. Öte yandan Yin; sakinliği, esnek olmayı, dişili, pasifliği temsil eder ve genellikle diğer yoga formlarında ulaşılmayan derin bağ dokuları aktif olarak kullanılır. Bu durumu, zıtlıkların birlikte bir bütünlük kazanması olarak düşünebiliriz. Örneğin gece olmadan gündünüz de bir anlamı olmaz, savaşlar olmazsa barış kavramı da kalmaz. Bu kavramlardan birinin yok olması diğerini de beraberinde götüreceği anlamına gelir. Bu denge, yogada da önemlidir. Sadece bedeni aktif tutmak bu dengeyi bozabilir. Bu durumda Yin’e de ihtiyaç duyulur. 

Modern hayat; daima çalışmayı, başarıyı ve hırsı öğütler. Ancak tüm bu materyalist tutumun ötesinde sana iyi gelen şeyleri, zevklerini, değerlerini, hayallerini kısacası kendini unutmaman gerek. Geleceğin için çalışman, daha fazla para istemen, en yüksek mertebe için çabalaman ve hayatın için kaygılanman anlaşılabilir şeyler.  Ancak hiçbiri seni tanımlamaz. Seni özünden uzaklaştıran bu işlerle ve düşüncelerle her an mücadele etmek fazlasıyla zorlayıcı. Tabii ki burada her şeyi görmezden gelemezsin. Ancak Yin Yoga ile kendine güvenli ve tamamen sana ait bir alan açabilirsin. Birkaç dakika boyunca aynı pozda durmak ilk zamanlarda zorlayıcı gelebilir. Ancak duruşlarda derinleşmek, düşüncelerinde özgürleşmek ve kendine odaklanmak sana iyi gelecektir. Üstelik asanalar aracılığıyla bağ dokulara uygulanan baskılar, yogadan aldığın faydayı maksimize edecektir. 

Yin Yoga’nın faydaları

Yukarıda bahsettiğim üzere; Yin Yoga’nın zihinsel ve bedensel pek çok etkisi bulunur. 

  • Esneklik ve mobilite kazandırır

Bağ dokularının yeterince kullanılmaması, hareketsizlik ve yaş alma ile mobilitenin azaldığı bilinen bir gerçek. Yoga yapan biri olsanız dahi bağ dokularını aktive etmeyen asanaların, bu konuda herhangi bir işlevi yoktur. Çünkü yoga duruşları genellikle kasları hedef alır. Ancak mobilite adına önemli olan faktör, kasların ardındaki derin bağ dokularıdır. Bu dokuların hareketsiz kalması ile mobilite düşer. Böylece eklemler dar alanda hareket edebilecek bir hale gelir. Ancak Yin Yoga’da uygulanan hareketler, kasları gevşek bırakarak ardındaki dokulara ulaşır ve uygulanan esneme ve gerilme pozları ile bağ dokuları kullanılmış olur. Böylece, düzenli olarak uygulandığında vücut esneklik kazanır, güçlenir ve hareket aralığı artar. 

  • Dolaşımı arttırır

Her poz içerisinde aynı zamanda nefesimize de odaklanacağımızdan vücuda giren oksijen artmış olur. Bu durum, kan akışını hızlandırırken dolaşım hızını da artırır.

  • Depresyon, stres ve kaygı üzerinde etkilidir

Yoganın genel olarak stres azaltıcı etkisi bulunur. Yapılan araştırmalar, Yin Yoga’nın da depresyon ve kaygı üzerinde de oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

  • Anda kalma yetisi kazandırır

Günlük koşuşturmadan sıyrılıp pasif bir konuma geçtiğin ve akışta olduğun Yin Yoga; düzenli olarak uygulandığında mindful bir yaşam tarzını da beraberinde getirir.

  • Kendini bulmanı sağlar

Diğer yoga türlerinin veya farklı sporların sağladığı pek çok kazanım olabilir. Ancak Yin Yoga’da bu etkilere ek olarak; öze odaklanma ve derinleşme de bulunur. Böylece kendini, bedenini ve düşüncelerini daha kolay keşfedebilirsin. meditasyon-yapmanin-faydalari

Kimler Yin Yoga yapabilir?

Herkese uygun olan tek bir yoga formu yok. Herkesin ihtiyacı ve beklentisi farklı. Bu nedenle “Kesinlikle Yin Yoga yapmalısın!” diye bir şey söyleyemem. Ancak koşuşturma içerisinde bir nefes almaya ihtiyaç duyuyorsan bu formu sana önerebilirim. Üstelik bunun için özel bir eğitmene veya bir yoga kursuna gitmene gerek yok! İyi Yaşa ile dilediğin yerde ve zamanda alanında uzman hocalardan ders alabilirsin. Eğer daha önce hiç yoga yapmadıysan ve merak ediyorsan öncelikle Yeni Başlayanlar için Yoga Serisi’ne göz atabilirsin. Bununla birlikte uygulayacağın meditasyon videoları da pozlarda derinleşmeni kolaylaştıracaktır. Ancak Yin Yoga’nın da her seviyeye uygun olduğunu söyleyebilirim. Eğer okudukların seni heyecanlandırıyorsa vakit kaybetmeden Yin Yoga Serisi’ne geçebilirsin. Burada tüm bedene odaklanan, omurgayı rahatlatan veya bacakları hedef alan Yin Yoga dersleri mevcut. İyi bir yaşamı beraberinde getirecek tüm bu içerikler için uygulamayı indirmen yeterli 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!