İyi Yaşa

meditawsyon-yapmak

Düzenli Olarak Meditasyon Yapmanın 8 Faydası

meditasyon-yapmanin-faydalariDerin düşünme anlamına gelen meditasyonun hem bedensel hem de zihinsel birçok etkisi bulunur. Bu pratik, düzenli bir şekilde yapıldığında stres seviyesinin azalmasına, kan basıncının düzenlenmesine ve anda kalmaya yardımcı olur. Üstelik tüm bu etkileri beyin sinyalleri üzerinde yapılan çalışmalar ile kanıtlamak mümkün. Dilersen, düzenli olarak meditasyon yapmanın sağladığı diğer faydalara bir göz atalım!

Endişe ve stresten arınmak için meditasyonlara ulaşmak istiyorsan buraya tıkla.

Tavsiyem: Burada önemli olan, düzenli olarak meditasyon yapabilme alışkanlığı kazanman. Zihninden düşüncelerin gelip geçmesi gayet doğal. Duygu ve düşüncelerinin izleyicisi olacağın bu pratikte “düşünmemem gerek!” gibi yargılara kapılmamalısın. Ayrıca, bu pratiği kaç dakika veya saat boyunca yaptığının da bir önemi yok. Unutma, bu kişisel bir deneyim ve özellikle ilk zamanlarda odaklanmakta zorlanabilirsin. Kendine nazik davran.  

Meditasyon Yapmanın faydaları

– Stres seviyesini düşürür

Belirli bir oranda stres yaşamak daima faydalıdır. Ancak kronikleşen stres, birçok problemi de beraberinde getirir. Kan basıncının yükselmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması, kalpte ve bağırsakta sorunlar stresin sebep olduğu problemler arasında yer alır. Yine de düzenli olarak meditasyon yapmanın stres, anksiyete (kaygı bozukluğu) ve depresyon üzerinde olumlu etkileri bulunur. Tüm bu faydalarını göz önünde bulundurduğunda hala 10 dakika meditasyon için zamanın olmadığını söyleyebilir misin? Endişe ve Kaygı Meditasyonunun sana çok iyi geleceğinden eminim!

– Öz saygıyı ve öz değeri artırır

Her gün 10 dakika dahi olsa meditasyon yapmak öz saygını ve öz değerini artırır. Bu süreyi küçümseme. Her gün bir yerlere yetişmeye çalışıyoruz ve hep bir koşuşturma halindeyiz. Ayırdığın süreden ziyade her gün kendin için bir şey yapmak öz değerini geliştirecek. Bu, çevrenden göreceğin değer konusunda da fark yaratacak. Unutma, sen kendine değer vermedikçe kimse sana değer vermez! Dilersen Şükran ve Şifa Meditasyonu ile pratiğini derinleştirebilirsin. 

– Anda kalmaya ve odaklanmaya yardımcı olur

Sen de zihnini bir geçmişte bir gelecekte yakalıyor musun? Bu, yaptığın işe odaklanmanı engelleyerek verimliliğini etkiler. Üstelik hayattan aldığın zevki de azaltır. Ancak, düzenli olarak meditasyon yapmak hem yapacağın nefes çalışmaları hem de geçmişi veya geleceği değiştiremeyeceğinin farkındalığı ile anda kalmanı sağlar. Dilersen bu konuda daha fazla bilgi almak için Yeni Trend: Mindfulness yazıma da bir göz atabilirsin!

– Kan basıncını düzenler

Düzenli olarak meditasyon yapmanın hem zihinsel hem de fiziksel etkileri bulunur. Kan basıncını düzenlemesi de bedensel etkileri arasında yer alır. Yüksek kan basıncı, kalbin daha fazla kan pompalamasına anlamına gelir. Bu da kalbin daha fazla çalışmasına neden olur. Hipertansiyon(yüksek tansiyon) olarak da karşımıza çıkan bu durum, kontrol altına alınmadığı müddetçe birçok problemi de beraberinde getirir. Üstelik, yüksek seyreden kan basıncı; kalp krizini ve felç geçirme ihtimalini de arttırır. Bu nedenle düzenli olarak meditasyon yapman kalp ve damar sağlığın açısından oldukça önemli.

– Empati kurmayı kolaylaştırır

Düzenli olarak meditasyon yapmak, öz farkındalığın gelişimini destekler. Bu, duygu ve düşüncelerinin farkında olman anlamına gelir. Yine de öz farkındalığı yüksek olan kişiler sadece kendilerinin önemsemez. Aynı zamanda karşılarındaki kişilerin de o durumdan nasıl etkileneceğini önemser. Bu da empati kurabilme becerisini beraberinde getirir.

– Bağımlılıklar ile mücadelede önemli bir yere sahiptir

Meditasyon yapmayı bir alışkanlık haline getiren kişiler öz-denetim becerisi kazanır. Bu da duygu, düşünce ve davranışlarını kontrol altına alabileceğin anlamına gelir. Böylece, kurtulmak istediğin alışkanlık her ne ise onu daha kolay bırakabilirsin. 

– Uykuya dalmayı kolaylaştırır

Eğer uyarıcılara maruz kalmadıysan (kafein ve mavi ışık) veya tetikleyen bir sağlık problemin yoksa, uyku problemin muhtemelen stresten kaynaklanıyor. Meditasyonun da stres seviyesini düşürdüğü göz önünde bulundurulduğunda uyku üzerindeki etkisini anlamak mümkün. Üstelik, meditasyon uyku öncesinde yapıldığında bedenini rahatlatır. Böylece hem uykuya dalman kolaylaşır hem de daha kaliteli bir uyku çekersin. Meditasyon dışında, uykudan önce Yin Yoga yaparakta bedenini ve zihnini rahatlatabilirsin. 

– Özgüveni artırır ve kendini olduğun gibi kabul edersin

Meme kanseri ile mücadele eden 21 kadın ile yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak meditasyon yapan kişilerin öz saygı ve öz değerlerinde olumlu bir değişim gözlemlenmiş. Bu pratiğin hastalığın geçirme üzerinde bir etkisi olmamış. Ancak meditasyon yapmak, hastaların öz güvenlerini arttırmış ve yaşadıkları durumun bedenlerinde yarattığı zorunlu değişimden en az seviyede etkilenmişler. Çünkü bedenlerinde bir değişim yaşanmış olsa da bu durumun kendi değerleri üzerinde bir etki yaratmadığının bilincindeydiler. 

Sen, olduğun halinle değerlisin. Kendini böyle hissetmek için kilo vermek, terfi almak gibi koşullar koymamalısın. Eğer özel hissetmek için kendine bu gibi baskılar uyguladığını fark ettiysen düzenli olarak meditasyon yapmanı öneriyorum. Bu süreçte düşünce yapın ve hayata bakış açın değişeceğinden pratiğin öz güvenin üzerinde olumlu etkilerini gözlemleyebileceksin. 

Sen de düzenli olarak meditasyon yapmanın sağladığı bu faydaları bir an önce deneyimlemek istiyorsan çeşitli meditasyonları inceleyebilirsin.

meditasyon-yapmanin-faydalari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!