İyi Yaşa

saglikli-beslenme

Alkol Tükettiğim Gecenin Sabahında Nasıl Beslenmeliyim?

yemek-tarifleriVücuda alınan alkolün sindirim kanalından hızla emildiğini ve tüketildikten 5 dakika sonrasında kana karıştığını biliyor muydun? Eğer aktif bir alkol kullanıcısıysan miktarı fazla kaçırdığın akşamlar olabilir. Fazla alkol aldığın günün sabahında, muhtemelen sana en çok mide bulantısı, baş ağrısı ve halsizlik gibi durumlar eşlik edecektir. Bu semptomları ortadan kaldırmanın en etkili yolu ise ertesi günkü beslenme şeklin…

Alkol Detoksu için Hap Bilgiler

Alkol tüketimi, idrar üretimini artırır ve vücudunun susuz kalmasına yol açar. Böyle dönemlerde gece boyunca ve ertesi gün su tüketimini arttırmanda fayda var. Sade maden suyu, smoothie ve taze sıkılmış meyve suyu da su tüketiminin yanı sıra vücuduna iyi gelecek diğer besinler. İyi Yaşa Mutfak‘ta bulunan Smoothie Tarifleri sana bu konuda yardımcı olabilir. Özellikle Yeşil Smoothie bu dönemde tercih edebileceğin faydalı bir tercih.

Yüksek antioksidan kapasitesine sahip yeşil çay, alkol sonrası tüketebileceğin bir diğer faydalı içecek. Aynı şekilde beyaz çay ve matcha da arınma için yardımcı olacaktır. Sebzeler de bol miktarda su içerir. Yüksek vitamin, mineral, lif ve su içeriği olan sebze tüketimine özen göstermelisin. Alkol tüketimiyle beraber çoğunlukla besin tüketimi de artar. Ertesi gün ağırlıklı olarak mevsim sebzeleri ile beslenmek etkili olabilir. İstersen sevdiğin sebzelerden bir alkol sonrası detoks suyu da yapabilirsin. Sezar Salata veya Elmalı Semizotu Salatası bu konuda güzel bir tercih olabilir. 

Muz, portakal ve avokado gibi potasyum bakımından zengin olan meyveleri de sebzelerin arasına ekleyebilirsin. Beslenme ihtiyacının arttığı hangover gününde ara öğünlerini meyvelerle geçirmek etkili olabilir. Potasyum, lenf dolaşımını düzenlediğinden alkolün vücudundan atılmasına da destek olur. Aynı zamanda meyveler sana enerji verir ve ertesi günü daha kolay atlatmana yardımcı olur. Taze sıkılmış meyve suyu ise sıvı alımı sağlarken, kaybettiğin enerjiyi sana geri kazandırıp halsizlik sorununu çözer.  Meyve demişken Meyveli Granolalı Dondurma hem sağlıklı hem de lezzetli bir tercih olabilir.

Alkol kullanımı söz konusu olduğunda, bir sonraki günde yemek yemek düşündüğün en son şey olabilir. Ancak beslenmenin hangover sürecini atlatmanın önemli bir parçası olduğunu hatırlatmak isteriz. Alkol, vücudunun belirli besinleri metabolize etme yeteneğini direkt etkileyen bir içecek. Dolayısıyla bedeninin eski sistemine dönmesi ve düzgün çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri vermek çok önemli. Alkolden arınma detoksunda ilk aşamada yemek yemek zor olabilir ancak beslenmeyle bu sürecin geçeceğini bilmelisin. 

Alkolden Arınma Detoksu ve Dengeli Beslenme 

Alkol kullanımı, şeker merkezini uyardığından alkolden arınma detoksu yaparken canının sürekli tatlı ve şekerli atıştırmalık istediğine şahit olabilirsin. Bu süreci iyileştirme yolunda seni destekleyen sağlıklı yiyeceklerin de olduğunu unutmamalısın ve düşük kaliteli gıda tüketiminden olabildiğince uzak durmalısın. Alkol kullanımı sırasında nispeten daha sağlıklı beslenmiş olsan da vücuduna aldığın alkol, vücudun önemli besinleri kullanma ve sindirme kabiliyetini bozabilir. 

Alkol aldığın günün ardından dengeli bir diyet rutini oluşturman gerekiyor. Sonraki gün hazırladığın her tabakta bol miktarda sağlıklı meyve ve sebze olmalı. Balık ve kümes hayvanları gibi yağsız protein kaynaklarından da bu noktada yardım alabilirsin. Kuruyemiş, fasulye, tam tahıllı yiyecekler ve az yağlı süt ürünlerini beslenmene ekleyebilirsin. Zeytinyağı gibi yağlar ile de alkolün tahrip edici etkisini vücudundan uzaklaştırabilirsin. 

Çoğunlukla 24 – 72 saat süren alkol detoksuna ilk başladığında, katı gıdalar yemek sana zor gelebilir. Bunun yerine öncelikli olarak çorba, sebze suyu ve meyve suyu gibi sıvılara odaklanabilirsin. Çorbanı kendin hazırlıyorsan bol sebze içerikli olduğundan emin olmalısın. Günün ilerleyen saatlerinde ise kümes hayvanları ve balık gibi yağsız protein kaynaklarından ve kuru baklagillerden yardım alabilirsin. Aralarda da vücuda beslenme desteği verebilmek adına maden suyu, meyve ve sebze suları içmek faydalı olabilir. güçlü bağışıklık

Alkolden Arınmada Vitamin ve Minerallerin Önemi 

Sık alkol tüketen bir kişide vitamin ve mineral eksikliği olması yüksek bir ihtimal. Alkol, özellikle vücudunda B vitamini de dahil olmak üzere birçok besinin nitelikli emilimini engeller. B vitamin grubu, normal şartlarda yiyecekleri kullanılabilir enerjiye değiştirme konusunda önemli bir role sahip. B vitamini içeren önemli detoks gıdaları arasında da fındık, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, süt ve kuru tahıllar bulunuyor. Dilersen fındık, süt ve yulaftan bir alkol sonrası sağlık kürü yapabilirsin. Alkol alımı sonrası ertesi günde eksikliğini hissedebileceğin diğer yağda çözünen vitaminler işe şöyle;

  • A vitamini (süt, havuç, balık)
  • D vitamini (zenginleştirilmiş süt ve yağlı balık)
  • E vitamini (fındık, badem, ceviz gibi besinlerde bulunan bitkisel yağlar) 
  • K vitamini (yeşil yapraklı sebzeler ve zeytinyağı)

Alkol sonrası vücudunun hızlı toparlamasında bunları ihmal etmemek önemli. Bu vitamin ve minerallerden bir diyet programı oluşturup uygulamak zamanla ayılmana da yardımcı olacaktır.

Alkol sonrası oluşan semptomları vücudundan atmak için beslenmeyi sporla destekleyebilirsin. Tüm Vücut Esneme ve Detoks Yoga dersleri bu konuda iyi bir tercih olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!