İyi Yaşa

bagisiklik sistemini guclendirmek

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 7 Öneri

güçlü bağışıklık Bağışıklık sistemin her gün birçok tehditle karşılaşır. Hava kirliliği, düzensiz beslenme, uykusuzluk, alkol ve sigara kullanımı… Özellikle pandemi ile mücadele ettiğimiz son yıllarda bağışıklığımızın güçlü olması hiç olmadığı kadar önem kazandı. Aldığın hijyen tedbirleri, hasta olmanın önüne geçmek adına önemli olsa da bu tek başına yeterli değil. Bu nedenle güçlü bir bağışıklık sistemi için yaşam tarzında da birtakım değişikliklere gitmelisin. Öyleyse, senin için derlediğim ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için sana yardımcı olacak yazımın detaylarına geçelim!

Bağışıklık sistemini güçlendirecek tarif ve egzersizleri incelemek için buraya tıkla.

Dengeli ve düzenli beslen

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için öncelikle beslenmene dikkat etmelisin. Yeterli ve dengeli beslenmeli ve vücudun için gerekli olan tüm mikro besin ihtiyacını karşıladığından emin olmalısın. Eğer sağlıklı bir beslenme düzenin varsa ve çeşitliliğe önem veriyorsan muhtemelen aldığın vitamin ve mineraller senin için yeterli olacak. Yine de konu bağışıklık sistemi olunca altını çizmem gereken bazı besinler var. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Turunçgiller (portakal, limon vb.), çilek ve maydanoz gibi C vitamini içeren besinler.
  • Beyaz ve kırmızı et, yeşil sebzeler, süt ürünleri, muz ve patates gibi B6 Vitamini içeren besinler.
  • Bitkisel yağlar (avokado, badem vb.), ıspanak gibi E Vitamini içeren besinler.
  • Bitter çikolata, yeşil çay, zencefil ve zerdeçal gibi antioksidan bakımından zengin besinler.
  • Soğan ve sarımsak.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yukarıda listelediğim besinleri kullanabilirsin. Ancak aralarında sevmediklerin bulunuyor olabilir. Peki ya buradaki birkaç ürünü karıştırıp lezzetli alternatifler elde edebileceğini söylesem? Tarif için Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Smoothie videosuna bekleniyorsun! 

Tavsiyem: Bağışıklık sistemini güçlendirecek bu besinleri yediğin meyve ve sebzelerden almanı öneriyorum. Eğer bu besinleri doğal yollarla almayacaksan ikinci bir seçenek olarak takviyelere başvurabilirsin. Yine de kullanacağın bu vitaminleri doktor gözetiminde ve uygun dozlarda almaya dikkat etmelisin. Aksi halde bağışıklığını güçlendirmek için kullanacağın bu vitaminlerin sana yarardan çok zararı dokunabilir. 

Yeterli miktarda su tüketmeye özen göster su

Yeterli miktarda su içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için etkili bir yöntem. Egzersiz yapmıyor ve yoğun bir şekilde ter atmıyor olabilirsin. Ancak bu, vücudunda su kaybı yaşanmadığı anlamına gelmiyor. 

Vücudun için gerekli olan su miktarını karşılamazsan birçok problem yaşayabilirsin. Çünkü su, vücuttaki akışı sağlar. Bu nedenle vitaminlerini ne kadar düzenli alırsan al, bunların gerekli yerlere iletilmesi için daima suya ihtiyacın olacak. Üstelik su, lenf sisteminde de kritik bir rol oynar. Lenf sisteminin yaklaşık %90’ı sudan oluşur. Bu seviyenin düşük olması, vücudunda daha az lenf üretileceği anlamına gelir. İyi işleyen bir lenf sisteminin de toksinlerin ve atıkların uzaklaştırılması konusunda hayati bir rol oynadığını düşünecek olursan, su içmenin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini kolayca fark edeceksin. 

Şeker tüketimini azalt

İşte rafine şekeri hayatından çıkarman için bir sebep daha! Şeker tüketiminin obeziteden kalp hastalığına kadar birçok alanda olumsuz etkileri bulunur. Bu olumsuz etkilerinden biri de bağışıklık sistemi üzerine. Beyaz kan hücreleri (alyuvarlar), vücutta enfeksiyonlar ile mücadele konusunda önemli bir yere sahip. Şeker ise bu beyaz kan hücrelerinin etkisini düşürür. Şekerli bir şey yediğinde etkisi 1-2 saat boyunca %50’ye kadar azalan alyuvarlar, vücudunu bakteri ve virüslere karşı koruyamaz.* Böylece hastalıklara karşı direncin de kolayca kırılmış olur. Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsan şekerden biraz uzaklaşmanı öneririm.

Düzenli olarak egzersiz yap

Gün içinde aktif ol ve ne kadar işin olursa olsun spor yapmak için mutlaka zaman ayır! Bu hem mental hem de bedensel anlamda hayatında fark yaratacak. Egzersiz yapman stres seviyeni düşürürken aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak bağışıklık sistemini uyaracak.

Yeterince uyu

Uyku, güçlü bir bağışıklık için en önemli faktörler arasında. Bu konuda yapılan birçok araştırma, yeterli miktarda uyumayan kişilerin hastalıklara daha kolay yakalandığını gösteriyor.** Üstelik uyku problemleri sadece vücut direncinin kırılmasına neden olmuyor, aynı zamanda iyileşme sürecini de yavaşlatıyor. Bu nedenle sağlığın için yeterli miktarda uyumaya özen göstermelisin. İrem Ortaç ile Yin Yoga: Tüm Beden Derinleşme videosuyla sen de hem bedenini hem de zihnini daha kaliteli bir uyku için hazırlayabilirsin.

Meditasyon yap

meditasyon-yapmanin-faydalari

Sana “stresten uzak durmalısın” demeyeceğim. Çünkü bunun ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ancak stres hem zihinsel hem bedensel sağlığı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle stresin neden olacağı sorunları minimalize etmeni sağlayacak yollara başvurabilirsin.

Meditasyon yapmak, stres seviyesini düşürmek için başvurabileceğin etkili yollardan bir tanesi. Yapılan araştırmalara göre, 8 haftalık Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı’na (MBSR) katılan kişilerin stres seviyelerinde ciddi bir düşüş yaşanırken yaşam kalitelerinin de iyileştiği gözlemlenmiş.*** Sen de düzenli olarak Zuhal Özyurt ile 15 Dakikada Stresten Arınma Meditasyonu’nu uygulayarak daha iyi yaşayabilirsin!

Sigara ve alkolden uzak dur

Sigara ve alkol tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatarak seni hastalıklara karşı daha korunmasız bir hale getirir. Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsan ve böyle bir alışkanlığın varsa yapman gereken ilk şey bu alışkanlıklarından uzaklaşmak. Sigara içmek vücuttaki alyuvarların sayısını artırırken; alkol vücuttaki alyuvarların sayısını ciddi oranda azaltır. Böylece, vücudunda bulunması gereken alyuvar sayısındaki denge bozulur. Alyuvarların da bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynadığını göz önünde bulunduracak olursan, bu durumdan etkilenecek ilk yer şüphesiz bağışıklık sistemin olur.

Kaynaklar

*https://www.weightandwellness.com/resources/articles-and-videos/how-sugar-damages-your-immune-system-how-cut-it-out/

**https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3256323/ 

***https://www.researchgate.net/publication/253814735_Mindfulness-Based_Stress_Reduction_for_Health_Care_Professionals_Results_From_a_Randomized_Trial 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!