İyi Yaşa

Cinsel Yaşamın Sağlığımıza Faydaları

Seks deyince pek çoğumuzun aklına yalnızca “zevk” kavramı gelir. Zevk kavramını ise sağlığımızla çok da ilişkilendirmeyiz aslında. Oysa araştırmalara göre, seksin fiziksel ve ruhsal sağlığımızı olumlu yönde etkileyen pek çok yönü var. Seks sonrasında fiziksel ve ruhsal olarak yaşadığınız değişimleri muhakkak siz de deneyimlemişsinizdir. Daha mutlu ve stressiz hissetmek veya uykuya çok daha rahat dalmak, seksin en çok bilinen ve anlık olarak deneyimlenebilen faydaları. Peki ama cinsel yaşamın faydaları yalnızca bunlarla mı sınırlı? Elbette ki değil. Gelin bu faydalara daha yakından ve birlikte bakalım…

STRES SEVİYESİNİ AZALTIR

Seksin belki de en önemli etkisi ruhsal sağlığımız üzerinde bulunuyor. Nasıl mı? Araştırmalar, düzenli seks hayatının stres seviyesini azalttığını gösteriyor. Çünkü seks, kan basıncını düşürür ve tansiyon seviyemizin kontrol altında olmasına yardımcı olur. Bu sayede stres seviyemiz de azalır ve depresyon, anksiyeteye gibi durumlara karşı çok daha korunaklı oluruz. Stres seviyeni azaltmak için seks dışında başka yöntemler de mevcut elbette 🙂 Örneğin meditasyon yapmayı deneyebilirsin. Stresten Arınma Meditasyonunu denedin mi?

ÖZGÜVENİ ARTTIRIR

Yapılan araştırmalar, düzenli seks hayatı olan kişilerin toplumsal hayatta çok daha özgüvenli olduğunu gösteriyor. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Seksin bilinen bir diğer faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Yapılan araştırmalar, haftada 1 veya 2 kez cinsel ilişkide bulunmanın hastalıklara karşı direnci arttırdığını gösteriyor. Bu kişilerde bağışıklık sisteminin önemli bir ögesi olan IgA seviyesinin arttığı gözlenmiştir. Bağışıklık seviyeni arttırmak için Bağışıklık Kazanma ve Vücut Direncini Arttırma Serisini de deneyebilirsin.

EGZERSİZ İŞLEVİ GÖRÜR

Seks yapmak, vücutta bir tür egzersiz işlevi görür. Araştırmalara göre seks esnasında kadınlarda dakikada 3, erkeklerde ise 4 kalori harcanır. Seks esnasında kan basıncınız artar ve normal seviyelerin üstüne çıkar. Yani seks yapmanın doğal bir kardiyo etkisi oluşturduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Ancak yine de seksi günlük egzersizinizin yerine koymamalısınız. Kardiyo egzersizlerinin yeri her zaman ayrı 🙂

Kalori yakımının yanı sıra seks, vücudumuzdaki çeşitli kasların güçlenmesine de yardımcı olur. Seks sırasında tercih ettiğiniz pozisyona göre vücudunuzda güçlendireceğiniz kas grubu da değişecektir elbette. Bu sebeple seks esnasında farklı pozisyonlar denemek farklı kas gruplarının çalışması açısından da faydalı olacaktır. Yine de kas oluşumunun yalnızca seks yaparak olamayacağı aşikar 🙂 Vücut Ağırlığın ile Kas Yap dersine bir göz atabilirsin. 

KALBİ KORUR

Yukarıda da bahsettiğim gibi seks, iyi bir kardiyovasküler egzersizdir ve tıpkı diğer kardiyo egzersizler gibi kalp sağlığı üzerinde oldukça yararlı etkileri vardır. Seks esnasında kan basıncı düşer, kalori yakımı artar ve düzenli yapıldığı takdirde kalp krizi, felç ve hipertansiyon gibi riskler azalır.

AĞRILARI AZALTIR

Seks esnasında vücutta salgılanan hormonlardan biri de endorfindir. Endorfin ise vücudunuzda doğal bir ağrı kesici görevi görür. Kronik baş ağrısı yaşayan kişilerde düzenli seks sonrası bu ağrıların azaldığı görülmüştür.

UYKU KALİTESİNİ ARTTIRIR

Cinsellik ve orgazm sırasında salgılanan oksitosin, endorfin ve dopamin hormonları uykunun düzene girmesine ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. Uykuya daha rahat dalmak için başka alternatifler de var elbette. Uyku Öncesi Yoga bu konuda iyi bir seçenek olabilir.

Peki, seksin bu faydalarından yararlanmak için ne sıklıkta seks yapmalısın?

Seksin faydalarından yararlanmak için haftada en birkaç kez seks yapmanız gerekir. Düzenli bir seks hayatınızın olmadığı durumlarda ise mastürbasyon yaparak da aynı faydayı sağlayabilirsiniz. 

Yukarıda da belirttiğim gibi ister parterinle seks yapıyor ol istersen de mastürbasyon yapıyor ol seksin vücuduna sağladığı bu faydalardan aynı oranda yararlanabilirsin. Ancak burada unutmaman gereken şey; seksin hayatın doğal bir parçası olduğu ve herkesin deneyiminin farklı olduğudur. Vücudun ve seksle kurduğun ilişkinin bir düzene oturması bazen zaman alabilir. Bu noktada sana iyi gelen şeyleri bulmanda fayda var. Seksle sağlıklı bir ilişkinin olması uzun vadede sana fayda sağlayacak bir durumdur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!