İyi Yaşa

evde hızlı zayıflama

Evde Nasıl Hızlı Kilo Verebilirim?

fitnessYaz gelmişken hemen hemen herkesin aklında evde hızlı zayıflama isteği var. Ancak kilo verme konusunda sunulan seçeneklerin büyük bir kısmı aç kalma üzerine kurulu olabiliyor. En yüksek iradeye sahip olanların dahi bir süre sonra planın bozulduğunu görebilirsin. Pek çok kişi, daha kilo verme macerasının başındayken bu yöntemlerden dolayı vazgeçiyor. Bugün sana “Evde nasıl hızlı ve kolay kilo verilir?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Evde Kilo Verme Yolları Nelerdir?

Aslında evde hızlı kilo vermek için en makul yol, gerçekçi olmayan planlardan uzak durmak ve gerçekçi planları sabırlı bir şekilde uygulamak. Aç kalmadan da kilo verebileceğini bilmeli, yolun başındayken bunu kendine öğretmelisin. Önemli olan kısa sürede kilo vermek değil, oluşturacağın diyet programına aç kalmadan uymak olmalı. Unutma ki kendini aç bırakarak verdiğin kiloları sonradan geri alman da mümkün. Bu sebeple hazırlayacağın “evde hızlı kilo verme diyeti” sağlıklı ve dengeli tabakları içermeli. Böylece metabolizma hızını artırabilir ve bu konudaki kararlılığını gösterirken açlığın yarattığı olumsuz etkiden uzaklaşabilirsin. Dilersen İyi Yaşa mutfakta yer alan sağlıklı tarifler, sana bu konuda yardımcı olabilir. Örneğin, Şef Ege Küçükfidan’ın ‘Yeşil Smoothie tarifi sağlıklı beslenme serüveninde kahvaltılarının baş gözdesi olabilir. Sebze ve meyvelerle hazırlanan İyi Yaşa Smoothie tarifleri ile de günlük vitamin-mineral ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılayabilirsin.

Evde kilo verme teknikleri elbette ilk olarak sağlıklı beslenmeden geçiyor. Burada en kilit noktalardan biri şeker ve nişasta tüketimini kesmek olacaktır. Nişasta ve karbonhidrat grubuna bir süre veda etmen gerekiyor. Bu şekilde açlık seviyen düşmeye başlar ve daha az kalori almaya başlayabilirsin. Nişasta ve şekerden kıstığında, vücudun enerji elde edebilmek için karbonhidrat yerine vücudunda daha önceden depolanmış yağları kullanıyor. Bu da fazla yağların yanması anlamına geliyor. Diyet listesi yaparken karbonhidratlara az yer vermenin bir diğer getirisi de insülin seviyelerinin düşmesi. Bu şekilde beslendiğinde ilk hafta vücudundaki fazla ödemden hızlıca kurtulabilir ve yağ yakmaya başlayabilirsin. 

 Evde Kilo Vermek için Ne Yenmeli?

Evde hızlı bir şekilde kilo verme amacın varsa yediklerine çok dikkat etmelisin. Her öğününde bir protein kaynağı, sağlıklı bir yağ kaynağı ve düşük karbonhidratlı sebzeler olmalı. Beslenme listesi oluştururken öğünlerini planlayarak gitmeyi dene. Bir akşam öncesinde ertesi gün ne yiyeceğini kafanda belirlemek, ertesi gün olduğunda fazla yemenin önüne geçebilir. Aynı şekilde karbonhidrat alımın da bu şekilde yavaş yavaş düşüyor. Evde kilo vermek için ne yemeliyiz diyenler arasındaysan proteinin önemini kavraman gerekiyor. 

Sağlıklı protein kaynakları:

Evde en hızlı nasıl kilo verilir sorusu için bol miktarda protein tüketmek gerektiğini söylemiştik. Düzenli olarak sağlıklı proteinlerle beslendiğinde metabolizman günde 80 – 100 kalori arasında artıyor. Yüksek proteine sahip diyet listeleri, yiyecekler hakkındaki yanlış düşüncelerinin de zamanla azalmasına yardımcı oluyor. Gece yarısı atıştırmalarından muzdaripsen gün içinde yeterli miktarda protein alarak bunun önüne geçebilirsin. Bir gece yarısı atıştırmalığını önlemek, günde fazladan ortalama 400 kalori almayı engelliyor. 

Tabağını düşük karbonhidratlı sebzelerle donatmaktan kaçınma. Et ve sebzeye dayalı bir diyet planı oluşturulduğunda, kilo vermek için gerekli olan lif, mineraller ve vitaminler rahatlıkla alınabiliyor. Bu besinler, kilo vermek için alınması gereken besinler olarak düşünebilirsin.

Evde kilo verme yöntemleri arasında olan beslenme düzeni, günde 2 – 3 öğün ile sınırlı olabilir. Aynı anda hem düşük yağ hem de düşük karbonhidrat tüketsen de sağlıklı yağlardan çekinme. Çünkü bu besinlerden birini bile eksik almak, zaman içinde kendini mutsuz hissetmene ve diyetini yarıda kesmene neden olabiliyor. 

Evde Kilo Verme Egzersizleri Nelerdir?

Hiç şüphesiz sen de hareketli bir yaşam stilinin kilo verme ve vücut direnci üzerindeki olumlu etkilerinin farkındasın. Ancak bir sebepten dolayı bunu yapamıyor olabilirsin. Hazır kilo vermeye ve hayatında değişiklikler yapmaya karar vermişken evde hızlı kilo verme yolları arasında olan egzersizlere de başlayabilirsin. Birkaç basit egzersizi senin için sıraladık:

Adım Egzersizi: Kardiyovasküler sistemini güçlendirmeye yönelik bu egzersizi, ev ortamında rahatlıkla uygulayabilirsin. Bunun için tek yapman gereken olduğun yerde durmak. Olduğun yerde dururken bir dizini merdiven çıkıyormuş gibi yukarı kaldırıp indirebilir ve ardından aynı hareketi diğer bacağınla da yapabilirsin. Zaman içinde bu hareketi ellerine ağırlık alarak da yapabilirsin. Bu şekilde kol kasların da çalışacaktır.

burc-sporBacak Kası Egzersizi: Evde kilo verme egzersizleri arasında olan bu egzersiz, aslında “squat” olarak adlandırılıyor ve ev ortamında sıkılaşmak isteyenler için en etkili egzersizler arasında olmasıyla biliniyor. Bunun için hayali bir sandalyeye oturuyormuş gibi gibi çömelebilir ve aynı şekilde hayali bir nesneyi almak için kollarını uzatabilirsin. Squat hareketinin doğru yapılışını merak ediyorsan detaylı anlatımını Tuğrul Çağrı Yılmazer’in ‘Squat Nasıl Yapılır?’ videosunda bulabilirsin. Squat yapmayı öğrendiysen Kalça ve Bacak Antrenmanı ile devam edebilirsin!

Bisiklet Egzersizi: Evde hızlı kilo verme hareketleri için belki de en fazla önerilenlerden biri de bisiklet. Bu egzersiz, temel anlamda karın, kalça ve bacak kaslarını çalıştırmaya yönelik. Öncelikle sırt üstü uzanman gerekiyor. Ayaklarını havaya doğru uzatabilir, dizlerini bükebilir ve sanki havada hayali bir bisiklet varmış gibi sürmeye çalışabilirsin. Bu sırada ellerini başının arkasına yerleştirerek konforunu dengeleyebilirsin.

Duvarda Oturma Egzersizi: Evde spor yapma yolculuğunu gayet pratik hale getirecek bir harekete geçiyoruz. Bunun için ilk olarak sırtını düz bir duvara yaslamalı ve duvardan temasını kesmeden yavaş bir şekilde sandalyeye oturuyormuş gibi dizlerini bükerek alçalabilirsin. Üst bacakların yere paralel konuma geldiğinde ise 15 saniye kadar sabit durup başlangıç pozisyonuna geri dönebilirsin. Bol eksiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!