İyi Yaşa

hangover-nasıl-kolay-atlatabilirim

Hangover’ı Nasıl Daha İyi Atlatabilirim?

yemek-tarifleriGüzel bir gecenin ardından ertesi sabah uyandığında seni eğlendiğine pişman edecek bir hangover sorunu yaşayabilirsin. Sevdiklerinle ve dostlarınla eğlendiğin günün ardından böylesine bir sorun yaşamak istememen çok normal. Geçirdiğin güzel vaktin sabahında mutlu ve pozitif uyanmak isterken baş ağrısı ve mide problemiyle uğraşmak eminim ki seni de yoruyordur. Ancak endişelenme; hangover’dan kurtulman için pek çok çözüm var. 

Hangover Nedir?

Yaşam kaliteni düşürebilecek bu duruma çözüm önerileri getirmeden önce “hangover” ne demek sorusunu yanıtlamakta fayda var. Çok fazla alkol alınmasından sonra gelişen semptomları ifade etmek için hangover terimi kullanılıyor. Hangover, tipik olarak halsizlik, yorgunluk, susuzluk, baş dönmesi, şiddetli baş ağrısı, mide ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese duyarlılık gibi semptomlarla kendini gösteriyor. Hangover problemi birçok kişinin başına gelen bir durum. Bu semptomların arkadaşında fazla olması sende de olacağı anlamına gelmiyor. Herkesin hangover sonrası semptom ve yoğunluğu farklı oluyor. Alkol tüketimi ile vücutta gelişen bu belirtiler, geçici olsa da gün kaliteni önemli derecede etkileyebilir. Bu konuda hangover’a ne iyi gelir önerilerini uyguladığında daha iyi hissettiğini göreceksin. 

 

Hangover Sürecine Destek Olacak Öneriler

“Hangover nedir ve nasıl geçer?” sorusuna cevap arayanların ortak yanılgılarından biri de söz konusu semptomların tamamen kalkacağına dair yaygın kanı… Hangover durumunu tamamen ve hızla ortadan kaldıracak bir çözüm henüz yok. Sana verdiğimiz önerilerin ancak yaşadığın olumsuz semptomları azaltacağını ve süreci daha hafif atatmana yardımcı olacağını bilmelisin. 

Öncelikli olarak dehidrasyonu önlemek için bolca sıvı alman gerekiyor. Bunun en iyi yolu ise sık ancak az miktarda sıvı tüketmekten geçiyor. Meyve suyu, su, bitki çayları ve çorbalardan bu konuda yardım alabilirsin. Bu günü özellikle adaçayı, zencefil, rezene, papatya ve nane gibi vitamin – mineral rezervi çaylar ile geçirmekte fayda var. C vitamini içeren, alkolden yorulmuş mideni yatıştırmaya yardımcı olan bitkilerle hazırlanmış çaylar etkili olacaktır. Yalnızca alkol sonrasında değil öncesinde de yeterli miktarda su içerek hangover sorununu azaltabilirsin.

Hangover nasıl geçer sorusuna verilecek yanıtlardan biri de beslenme. Beslenme konusu en az su tüketimi kadar önemli. Özellikle alkolden sonraki gün potasyum ve sodyum bakımından zengin olan gıdaları tükettiğinde elektrolit dengesini yoluna koymada yardımcı olabiliyor. Balık, kemik suyu çorba, peynir, ayran, sağlıklı kraker ve muz gibi çeşitli besinler de hangover sürecinde tercihin olabilir. Aynı şekilde karbonhidrat içerikli besinler de mide rahatsızlıklarını iyileştirici etkiye sahip. Ağır sos içermeyen makarnalar, tuzsuz atıştırmalıklar, peynirli hafif toslar ve yulaflı atıştırmalıklar gibi karbonhidrat içeriklerini almalısın. Yüksek lifli ve doğal protein kaynağı Eti Lifalif Yulaf Ezmesi ile hazırlanan nefis Yulaflı Omlet tarifi hem doyurucu hem de besleyici bir kahvaltı önerisi olabilir. 

Hangover sonrasında yorgun, bitkin ve halsiz hissetmen çok normal. Mümkünse hangover gününü dinlenerek ve uyumaya çalışarak geçirmen iyi olabilir. Akşamdan kalma semptomların dinlenerek hafifleyecek. Akşamdan kalma hali, günün herhangi bir saatinde de görülebilir ama etkileri çoğunlukla yoğun alkol alınmış bir gecenin sabahında daha net olabiliyor. Ertesi gün çoğunlukla önceki gece alkol almış kişiler baş ağrısıyla uyanıyor. Bu durum sana “hangover durumunda baş ağrısı nasıl geçer?” sorusunu sorduruyor olabilir. Alkol sonrası sabah uyandığında sağlıklı bir kahvaltı yapmak, B vitamini ve potasyumdan zengin beslenmek, bol su içmek ve dinlenmek baş ağrını hafifletecektir. 

Hangover’ı Atlatmanız için Yapmanız Gereken 5 Şey

  • Bol su tüketimi: Belki de hangover’a ne iyi gelir sorusuna karşılık en iyi şekilde verilecek yanıt su tüketimi. Mevcut semptomların hafiflemesi için bir sonraki sabah uyanır uyanmaz bol su tüketmeye başlamalısın. Suyla birlikte tükettiğin diğer sıvı içecekler sindirim sisteminde kolayca ilerlediğinden miden yorulmaz, semptomlar hafifler  ve toksinler atılır.
  • Kafeinli içeceklerden kaçınmak: Su, smoothie, meyve suyu ve çorba gibi içecekler sıvı kaybını iyileştirirken, kafein içeren içecekleri kullanman halinde sıvı kaybetmeye başlarsın. Alkol sonrası sabahlarda sanılanın aksine kahve içmek doğru değil. Üstelik kafeinin tansiyonu yükseltme özelliği, yaşadığın akşamdan kalma semptomlarını artırabilir. Alkol sonrası sabahta ve mümkünse bir hafta boyunca kafeinden kaçınman iyi olabilir. Sabah uyandığında kahve yerine bu Kırmızı Smoothie tarifi ile güne daha enerjik ve zinde başlayabilirsin. 

smoothie

  • Potasyumdan zengin beslenmek: Alkol aldıktan sonra sık sık tuvalete çıkma gereksinimi hissedebilirsin. Bu yalnızca sıvı kaybı anlamına değil, vücudunun potasyum kaybettiği anlamına da geliyor. Vücutta potasyum seviyesinin düşmesi de bulantı semptomlarını ve yorgunluğu artabilir. Bunu yaşamamak için ertesi sabah ve birkaç gün mümkünse potasyum açısından zengin besinlerle beslenmelisin.
  • Bolca dinlenmek: Hangover nasıl geçer sorusu soranların büyük bir kısmı dinlenecek imkan bulamadığı için farklı çözüm yolları arıyor. Ancak dinlenmek akşamdan kalma belirtilerini ortadan kaldıracak en muhteşem yöntemlerden. Yoğun geçen bir gecenin ardından yaşadığın negatif belirtilerin üstesinden rahat bir uyku ile gelmen mümkün. Bir de şu var ki; alkol sonrasında uykuda hızlı göz hareketi, beynin uyku sırasında gereken yenilemeleri sağlamasını engelliyor. Bu nedenle alkol sonrası günde normal uyku saatinden daha fazla uyumak sana kendini daha iyi hissettirecektir. Uyumadan önce ‘Uyku Öncesi Yoga’ yaparak daha rahat bir uyku çekebilirsin. 
  • İlaç almak: Hangover, bilhassa midesi hassas kişileri daha fazla etkiliyor. Alkol tüketimiyle beraber midedeki asit artıyor ve bu da kişinin gününü zehir edecek bir mide bulantısına sebep oluyor. Sen de alkol sabahında mide bulantısı yaşıyorsan bu konuda çözüm getirecek reçetesiz mide asidi düzenleyici ilaçlara başvurabilirsin. Aynı şekilde vücuttaki önemli vitaminlerin hangover döneninde azaldığından, sana bunu sağlayacak multivitamin tabletleri de kullanabilirsin. 

Hangover’ı atlatmanın tek yolu beslenme değil tabi ki. Sporun da alkolün vücudunda oluşturduğu sersemlik hissini azaltmada ciddi bir etkisi var. Kendini daha zinde hissetmek için iyi bir uykunun ardından kısa bir yürüyüşe çıkabilirsin. Tüm vücut antrenmanı da eminim ki seni kendine getirecektir. Bununla birlikte alkolün zihninde yarattığı uyuşukluk hissini de yoga ve meditasyon ile atlatabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!