İyi Yaşa

Soyut olanı anlamlandırmak çoğu zaman zordur. Bunun için elementleri somut olarak örneklendirebilmek; duygular ve tutumlar üzerinden açıklayabilmek oldukça önemlidir. Bu yazımda dört elementten üçüncüsü olan hava elementini sana daha yakından tanıtmaya çalışacağım. Eğer ilk  iki element yazısını okumadıysan öncelikle Ateş Elementi Nedir?’e sonra da Toprak Elementi Nedir?‘e bir göz atmanı öneririm. Eğer sen de hayatın elementler aracılığıyla sana neler anlatmak istediğini merak ediyorsan okumaya devam edebilirsin…

Öncelikle her elementin, her insanda belirli bir oranda bulunduğunu bilmelisin. Başlatan, sürdüren, ileten ve tamamlayan olarak betimlersek bu sıra; ateş, toprak, hava ve sudur. Ancak sen hangi elementinin dengesiz olduğunu düşünüyorsan pratiklerine o element üzerinde çalışarak başlayabilirsin. Bu noktada sana tavsiyem; sürekli bir şekilde pratiklerini sürdürmen ve aynı anda iki element çalışmaman. Öyleyse, hava elementini daha yakından tanımak için yazıya geçebiliriz!

Demet Yoruç’un hazırladığı Element Yoga Serisine buradan göz atabilirsin.

Hava Elementi Nedir? 

Hava elementi, destekleyici bir enerjiye sahiptir. Eğer bu elementin vücudunda dengeli bir oranda mevcutsa hali hazırda var olan ve başlatılmış işleri yücelten bir enerjiye sahipsindir. Bir konuda daha da yükselerek yol kat etmek sana zor gelmiyordur. Bunu; alanında ustalaşmaya çalışan bir eğitmen şeklinde düşünebilirsin. Sadece kendin öğrenmek veya hobi olarak bir işi sürdürmekten ziyade; insanlara destek olabileceğin, aynı zamanda kendini de geliştireceğin bir konuma ulaşmak tam bir hava hareketidir.

Olanı iletme özelliğine sahip olan hava, diğer elementlerin kendini ortaya koymasını destekler. Ateşin başlattığı, toprağın sürdürdüğü konuyu ustalığa taşır. Daha görünebilir kılar ve başarıya taşır. Bu yönüyle de tüm elementlerle her daim ilişki içinde olmaya çalışır.

Hoşgörü, sabır, memnuniyet, anlayış, şükretmek, şefkat, sevgi ve saygı temaları bu elementin alanına girer. Bu temaları yüceltmek için Şükran ve Şefkat Yogası ve Şükran ve Şifa Meditasyonu yapabilirsin. Vücutta da daha soyut ve akışta olan ile temsil edilir. Örneğin, solunum yolu ve akciğerin işleyişi havanın alanıdır. Eğer sen de hava elementinin dengede olup olmadığını merak ediyorsan, bunu anlamak için nefesine odaklanabilirsin. Doğal bir ritimde nefes alıyorsan muhtemelen her şey yolundadır. Ancak nefesindeki herhangi bir değişim, kesik kesik olması, hızlı veya yavaş olması bu elementinin dengede olmadığının göstergesi olabilir. Nefes çalışması yapmak için Zuhal Özyurt ile Pranayam Serisini yapabilirsin. Buna ek, bel bölgende oluşan rahatsızlıklar da hava elementinde sorun olduğunun işareti olabilir. Özellikle bel bölgeni rahatlatmak için Sırt ve Bel Ağrısı için Egzersizler dersini uygulayabilirsin. 

yoga-serisiHava elementi dengede olanlar çoğunlukla şükretmeyi ve küçük şeylerden dahi memnun olmayı bilirler. Bu da yaşamlarında mutluluğu ve sevgiyi getirir. Ancak düşük olduğunda kişide hoşgörüsüzlük ve memnuniyetsizlik baş gösterir. Bu da hem çevrelerindeki kişilerle hem de kendileriyle olan ilişkilerinde birtakım sorunlara yol açabilir. 

Havası dengeli olan kişiler iyi bir danışman olma özellikleriyle rahatlıkla fark edilebilir. Eğer çevrendeki kişiler gerek iş gerekse özel hayatlarıyla ilgili konularda sana danışma ihtiyacı hissediyorlarsa dengeli bir havaya sahip olabilirsin. Çünkü hava, beraberinde herkese destek olmayı, yardım etmeyi de getirir. Ancak eğer yüksek bir hava elementine sahipsen bu, başkalarını ileriye taşırken, senin yerinde saymana neden olabilir. 

Havası iyi çalışanlar kendilerini hem sözlü hem de yazılı şekilde rahatlıkla ifade edebilirler. Düşüncelerini ve birikimlerini her alanda aktarabilirler. Ancak düşük olanlar akıcı konuşmakta, düzgün cümle kurmakta dahi zorlanabilirler. Bu durum yüksek olanlarda ise tam tersi işler. Havası yüksek olan kişilerde çevrelerindeki kişileri ve durumları sıkça yargılama ve eleştirme tavrı oluşur. Böylece “her şeyin en iyisini ben bilirim!” edasındaki tavırları sosyal ilişkilerinde oluşacak sorunları da beraberinde getirebilir. Yine de karşısındaki kişiyi dinlemeyen kişilerin ateşlerinin yüksek olduğunu bilmekte fayda var. Bu durum havanın alanı değildir. 

Havası dengeli olan kişiler, iş hayatında oldukça yaratıcı ve yenilikçi fikirlere sahiptir. Yürüttükleri projeleri ve çalışanlarını daima destekleyecekleri için doğuştan bir liderlik vasfına sahiptirler. Ancak bu koşuşturmaya rağmen kendilerini geliştirmekten de geri kalmazlar. Kendilerine özgü bir tarzları vardır. Tasarımcı, müzisyen, halkla ilişkiler ve medya uzmanı, psikolog ve öğretmenlik alanlarında başarılı olabilirler.

toprak-elementiHava elementi dengede olan kişiler sosyal insanlardır. Hem yeni insanlar tanımayı hem de farklı arkadaş gruplarını bir araya getirmeyi severler. Havası düşük olanlar ise yenilikten uzaktırlar ve sadece uzun süredir tanıdıkları kişilerle olmayı tercih ederler. Bu yönleriyle toprağa yakın bir tutum sergilerler.

Peki ya hava elementini nasıl dengeleyebilirsin? 

Her element önce kendiyle dengelenir. Bu nedenle, hava elementini dengelemek için onun temaları üzerinden ilerlemen gerekir. Sosyalleşmek, özellikle de sivil toplum kuruluşları gibi hayırda bulunacağın topluluklar içerisinde yer almak havanı yükseltecek etkilere sahiptir.

Havanın iletme gücünden ve nefesi temsil ettiğinden bahsetmiştik. Eğer sen de havanı dengelemek istiyorsan İyi Yaşa’da Zuhal Özyurt ile Temel Nefes Serisi’ne bir göz atabilirsin. Üstelik Hava Elementi Yoga  dersini 7 gün boyunca uygulaman da bu konuda sana oldukça destek olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!