İyi Yaşa

jivamukti yoga

jivamukti-yogaJivamukti yoga, iyi yaşamak isteyenlerin en fazla ilgilendikleri konulardan biri. Jivamukti, kelime anlamı olarak “yaşarken özgürleşme” olarak ifade ediliyor. Bu modern yoga tarzı, New York’un en bilinen yoga stüdyolarından birinden takvimler 1984 yılını gösterdiğinde ortaya çıktı. Kurucuları ise Sharon Gannon ve David Life. Kendi Ashtanga yoga uygulamalarını Pattabhi Jouis ruhani öğretilerine harmanlayarak bu modern yoga türünü oluşturdular. Ortaya çıkan bu modern yoga türünde en önemli unsur, yoga felsefesini günlük hayata uygulamak. 

Jivamukti Yoga Nedir?

Başlamak isteyenler, en önce Jivamukti yoga nedir sorusunun yanıtını merak ediyor. En basit anlamıyla Jivamukti yoga, halihazırda yaşam süren tüm varlıklara merhamet göstermek ve aydınlanmaya giden yolları öğrenmek üzerine kurulu. Jivamukti yoga yapanlar, modüler sekanslar ve temalar ile potansiyellerini ortaya çıkarırlar. Sen de bu yoga türüne başlamak istiyorsan, kendinden çok şey bulabileceğin, muhteşem temalara sahip bir metod olduğunu söyleyebilirim. Hayatına bu yoga türünü dahil ederek sahip olduğun sınırsız potansiyeli ortaya çıkarabilirsin. Jivamukti yoganın temel felsefesi, buna yardımcı olmak üzerine kurulu.

Jivamukti Yoga 5 bileşenden meydana gelir;

Shastra: Eski kitap ve yazıtlardan aktarılmış öğretiler.

Bhakti: Eylemlerin ardındaki itici güç, adanmışlık.

Ahimsa: Zarar vermemek

Nada: Yogada sesin kullanılması (Özellikle Jivamukti derslerinde müzik önemlidir.)

Meditasyon: Doğayla bağlantıya geçmek ve içe dönmek.

Jivamukti yoga faydaları ise şunlardan oluşur;

  • Hayata canlılık katmak ve pozitiflik getirmek üzere bütünsel bir prosedürdür.
  • Kalori yakmak isteyenler için sıkı bir egzersiz özelliği taşır.
  • Düzenli olarak yapıldığında zihindeki gereksiz gürültüleri azaltır ve huzuru sağlar.
  • Kasların esnekliğini artırarak rahatlama sağlar.
  • Düzenli yapılan Jivamukti yoga hareketleri ile sindirim bozuklukları ve kalp sorunları başta olmak üzere pek çok hastalık çözüm bulabilir.

Jivamukti Yoga Nasıl Yapılır?

Tüm Jivamukti yoga sınıfları meditasyon, asana ve manevi öğretilere dayanır. Öğretmen ve gurular öğrencilerine bu yoga tipinin beş prensibini sunar ve bunları manevi olarak özümsemen için yardımcı olurlar. Temel sınıf, dört haftalık modelden oluşur ve buradaki ilk hafta asanalara odaklıdır. İkinci haftada öne eğilme vardır. Üçüncü haftada geriye doğru bükülen asanalara odaklanırken son hafta ise meditasyonlara, ineversiyonlara ve tüm sınıfları bağlamaya odaklıdır. Jivamukti yogada açık sınıflar, yoganın daha manevi yönüne odaklanır. Temel sınıflar ise daha çok vücudunun uyumuna odaklanmanı işaret eder. Bu açıdan Jivamukti yogada ilk olarak bedenini eğitmen ve zorluklara dayanman gerekir. jivamukti-yoga

Jivamukti yoga nasıl yapılır diyorsan seni bu tarafa alalım. Temel olarak 2 poza sahip olan bu duruşlara göz atma vakti;

  • Maymun Duruşu: Monkey Pose ya da Hanumanasana şeklinde ifade edilen oturma pozisyonu. Hindistan’ın güney ucundan Srilanka’ya Hanuman’ın yaptığı sıçramaya benzetilmesiyle ünlü. Maymun pozu, aynı zamanda inanç sıçraması olarak da ifade edilir. Acı ile ilgili bir dizi sorun olsa bile bunu hafifletmeye yardımcı olur. Duruş adımları şunlardır:

            Çıplak zeminde diz çökebilirsin.

            Sağ ayağını sol dizinden uzağa olacak şekilde ileri yönde yerleştirebilirsin.

            Yavaşça nefes alabilir ve bununla beraber sol bacağını geri yöne doğru çekebilirsin.

            Burada kendi vücudunun limitlerine saygı duyman gerektiğini unutmamalısın.

            Aynı adımları daha sonrasında zıt bacaklarla tekrarlayabilirsin.

            Maymun duruşunun faydaları ise şöyle;

            Bu duruş, uylukları ve hamstringleri güçlendirmeye yardımcı olur.

            Siyatik tedavi için en ideal pozdur.

  • Dans Eden Shiva Duruşu: Dancing Shiva ya da Natarajasana olarak da ifade edilen bu duruşun adı Nataraj’ın kozmik dansından gelir. Doğayı dengelemenin bir yolu olacak şekilde duyguları canlandırılmak üzere bu dans kullanılır. Bunun yanı sıra bu poz sana daha iyi bir beden – zihin dengesi verir. Duruş adımları şunlardır: 

            Bacakların ve kolların birbirine yakın olacak biçimde dik konumda durabilirsin.

            Yavaşça nefes alırken sağ bacağını geriye doğru kaldırabilirsin. Aynı anda sağ elini

            uzatabilirsin.

            Sol ayağın üzerinde vücudunu dengeleyebilirsin.

            Sol kolun bu sırada yere yaklaşık 45 derece olmalı.

            Sağ bacağın ile aynı sırada sağ kolunu tutabilirsin.

            Duruşu 15 – 20 saniye koruyabilirsin.

            Aynı adımları daha sonra zıt bacaklarla tekrarlayabilirsin.

  •  Dans Eden Shiva duruşu faydaları ise şöyle;          

            Bu duruş ile ayak bileklerini, karnını ve uyluklarını rahat bir şekilde esnetebilirsin.

            Bu asana sana kaybettiğin huzuru geri kazandırır. Bu şekilde bir duygu dengesine sahip olabilirsin. 

Jivamukti Yoga Bana Uygun mu?

Jivamukti’ye başlamak istiyorsan kendine uygun olup olmadığını düşünebilirsin. Bu yoga metodu, vücutlarını iyice çalıştırmak isteyenler için son derece uygun bir yoga tarzı. Ayrıca belirli dozda felsefe ve zikir içerdiği için burada kendi potansiyelini sandığından daha fazla alabilirsin. Yoga öğretmenleri, günlük hayattan ve çağdaş müzik parçalarından örnekler verir ve yoga ilkelerinin nasıl uygulanabileceği hakkında bilgi sunar. Bu yüzden Jivamukti yoga seansları çoğunlukla etkileyici, hafif ancak eğlenceli geçer. Sen de gün içerisinde esneyerek ve aynı zamanda nefes-beden farkındalığını arttırarak zihnini rahatlatmak istersen Demet Yoruç ile Jivamukti Yoga pratiğini uygulayabilirsin.

Jivamukti yoga özellikleri ve bu prensipte yapılan dersler, fiziksel anlamda güçlü akışlardan meydana gelir. İlk etapta bu akışlar sana çarpıcı gelebilir. Ancak daha sonrasında kolayca adapte olabilirsin. Zaten dersler, fiziksel olarak kısa sürede güçlenmeni sağlayacak şekilde özel olarak planlanır. Jivamukti yoga harici, eğer yogaya yeni başlıyorsan öncelikli olarak başlangıç derslerine katılabilir veya İyi Yaşa‘da senin için hazırlanmış farklı seviyelerdeki yoga derslerine göz atabilirsin. Herhangi bir fiziksel rahatsızlığa sahipsen de bunları eğitmenine söylemeyi unutmamalısın. 

jivamukti-yoga

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!