İyi Yaşa

Yoga İle Zayıflamak Mümkün Mü?

vinyasa-yogaGiderek daha da fazla araştırmaya konu olan yoganın kasları güçlendirdiği ve esnekliği artırdığı pek çoğumuzun tarafından uzun zamandır bilinen bir gerçek. Peki, kilo vermeyi de bu listeye ekleyebilir miyiz? Dilersen birlikte inceleyelim.

Yoganın Fiziksel Faydaları: 

Esneklik, düzgün postür, denge ve koordinasyon; yoganın vücudumuza sağladığı en bilinen fiziksel faydalardan. 

Bunlara ek olarak depresyon, stres gibi sorunların aşılmasına yardımcı olduğu, zihin ve beden arasında daha güçlü bir bağlantı kurulmasını sağladığı da araştırmalar tarafından kanıtlanmış bir gerçek.

Kısacası yoga; ruh halini, fiziksel sağlığı ve genel yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olan bir zihin ve beden pratiği aslında. 

Peki yoganın faydaları bunlarla mı sınırlı?

Elbette ki değil!

Yoga ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de “Yoga yaparak kilo verebilir miyim?”

Evet, yoga ile kilo vermek de mümkün! 

Yoga yaparak kas gücünü arttırabilir ve metabolizmanı hızlandırabilirsin. Her iki durum da vücudunun kalori yakması hızlanacaktır. Dolayısıyla yoga yapmanın dolaylı olarak kilo vermeye  yardımcı olduğunu söylemek mümkün.  

Hemen belirtmek gerekir ki yoga antrenmanlarının da bir çok çeşidi bulunmaktadır. Eğer kilo vermek gibi bir önceliğin varsa bu konuda sana önerebileceğim yoga türleri; Ashtanga ve Power Yoga olacaktır. 

Bununla birlikte, sadece yoga yapmanın tek başına kilo vermeye yardımcı olamayacağını unutmamak gerekir. Yogaya ek olarak, sağlıklı bir beslenme ve diğer fiziksel aktivite türlerini de mümkün olduğunca uygulamak bütünsel ve sağlıklı bir kilo verme sürecini destekleyecektir. 

Peki nedir bu fiziksel aktivite türleri?

Pilates daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yogayı destekleyecek harika bir egzersiz türü. Pilates yaparak tıpkı yoga da olduğu gibi kaslarını güçlendirebilir ve postürünü düzenleyebilirsin. Eğer daha önce bir pilates deneyimim olmadı diyorsan İyi Yaşa‘da bulunan Pilates Serisine bakabilirsin. Ayrıca vücudunu hızlıca şekillendiren, postürünü düzenleyen pilates egzersizlerini “Reformer Etkisi” ile evine getirdik. Herhangi  bir pilates aletine ihtiyaç duymadan, sadece pilates bandıyla evine uygulayabileceğin Reformer Pilates Etkili Egzersiz serimizi evinde rahatlıkla uygulayabilirsin.  

Yoga pratiğini desteklemek için sana önerebileceğim bir diğer antrenman ise şüphesiz Fitness yapmak olacak. İyi Yaşa’da bulunan Kardiyo egzersizleri ile kalori yakımını rahatlıkla hızlandırabilirsin. En çok Yağ Yakan Kardiyo Egzersizleri ve Sadece H.I.I.T Egzersizleri özel serilerine göz atabilirsin.

Yazının başında da bahsettiğim gibi  yoga, psikolojik faydaları da oldukça kuvvetli olan bir pratiktir.  Kilo vermenin ve fit kalmanın temel unsurlarından biri de kaygı ve stres seviyesinin normal bir düzeyde olmasıdır. Pek çok kişi, stres seviyelerinde artış yaşandığında yemek yemeye çok daha meyilli olduklarını söylüyor. 

Yoga pratiğinin düzenli uygulanması stres ve kaygının kontrolünü sağlamada oldukça önemli bir rol oynuyor. Yani yoga yaparak duygusal beslenmenin önüne geçebilir bu sayede kilo almaktan kaçınabilirsin. fitness

“Peki ama nereden ve nasıl başlayacağım?” dediğini duyar gibiyim. Eğer bir yoga tecrüben yoksa Yeni Başlayanlar için Yoga özel serimize bakabilirsin. 

Yogayı düzenli bir şekilde uygulayarak İyi Yaşamı hayatına bütünsel bir şekilde dahil edebilirsin. Sağlıkla kal… Namaste… 

Yazımı beğendin mi? Daha birçok içeriğe istediğin yerde, istediğin zaman ulaşmak için mobil uygulamamızı indirmeyi unutma! İyi yaşam dair yüzlerce bilgilendirici içeriklerimiz; App Store, Google Play ve Huawei App Gallery’de seni bekliyor. Hem de bir çoğu ücretsiz!

App: www.bit.ly/iyiyasaapp

Web: https://www.iyiyasa.com/

Instagram: https://www.instagram.com/iyiyasa.app/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!