İyi Yaşa

iyi yaşa app nedirİşyerinde Esenlik (Corporate Wellness)

Son günlerde, gerek okuduğumuz makalelerde gerekse karşımıza çıkan “blog” köşelerinde “İşyerinde nasıl daha mutlu olunabilir?” veya “İşyerinde nasıl daha efektif çalışılabilir?” gibi temalar işleniyor.

Bugün, neredeyse her gün karşımıza çıkan bu ezbere yazılardan ziyade daha farklı bir konu işleyeceğiz: “Corporate Wellness”

Peki, Türkçeye işyerinde esenlik” olarak geçen bu kelime ne anlama geliyor?

Esenlik nedir?

Öncelikle “esenlik” kelimesinin anlamına biraz daha yakından bakalım. Günlük hayatımızda çok da fazla karşımıza çıkmayan bu kelime, sağlık ve mutluluk içerisinde bulunma anlamını taşır. Bir başka deyişle; yaşam kalitesinin yüksek veya değerli hale gelmesidir. Öyleyse “işyerinde esenlik” tanımını, iş hayatındaki çalışma kalitemizin yükselmesi yani bir nevi çalışanların ofis ortamında daha mutlu, daha özgür ve daha huzurlu çalışması şeklinde düşünebiliriz. 

“İşyerinde Esenlik” nasıl sağlanır?

Günlük koşuşturmalar, rutin iş yükleri, düzenli veya anlık gelişen toplantılar derken sıradan bir iş günü içerisinde farkında olmadan birçok mesele ile boğuşurken buluruz kendimizi.  Çoğu zaman bir çay molası veya öğle tatilinde verilen ufak bir istirahatle enerjimizi yeniden depolamaya çalışırız. Ancak bu her zaman yeterli olmayabilir.

Günümüzde firmalar, son dönemin popüler furyası olan “işyerinde esenlik” veya İngilizce tabiriyle “corporate wellness” uygulamalarına başvuruyor. Firmaların, çalışanlarının aidiyet duygusunu arttırma, kendilerini değerli hissettirme ve çalışma refahını yukarıya taşıma amacıyla kabul ettikleri bu uygulamalar, çoğu zaman yarıda kalabiliyor.

Öyle ki uygulama esnasında araya sıkıştırılan ani bir toplantı veya kurumun belirli dönemlerdeki yoğunluğu, bu uygulamaların ertelenmesine, sık sık bölünmesine ve bir süre sonra unutulmasına sebep olabiliyor. Tabii burada bütün sorumluluğu firmalara yüklemek de doğru olmayacaktır. 

Yazımın başında da belirttiğim gibi iş hayatında neyin, ne zaman ve ne şekilde gerçekleşeceğini kestirmek her zaman kolay olmayabiliyor. Yine de unutulmamalıdır ki bu egzersizlere ayrılacak  yarım saatin bile, çalışanların iş performansını fazlasıyla yukarı çekeceği bilimsel makalelerde ortaya konulmuş bir gerçek. Hatta bu egzersizleri günlük sıradan işlere entegre bir şekilde gerçekleştirmek de gayet mümkün. Nasıl mı? Gelin, hep birlikte ofiste uygulanabilecek egzersiz hareketlerini inceleyelim!

E-Postlarınızı kontrol ederken…

Günlük iş rutinimizde herhalde yaptığımız en sıradan ve en sıkıcı aktivite, e-postaları kontrol etmektir. Bu süreyi daha verimli kullanabilirsiniz. E-postalarınızı kontrol ettiğiniz esnada “leg lifts” (bacak kaldırma) hareketini gerçekleştirerek çalışma saatlerinizde bile spordan uzak kalmamış olursunuz. Bunun gibi daha birçok egzersizi için İyi Yaşa‘yı ziyaret edebilir, Can Aksu’nun Ofis Egzersizleri serisi ve İrem Ortaç’ın Pratik Ofis Yogası dersini izleyebilirsin.

Öğle Molası

Ofiste verimli kullanmamıza en müsait zaman dilimi öğle molalarıdır. Bu süre zarfında hem sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeli hem de yemekten sonraki bize kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Öğle yemeğini yemek ve yemekten sonraki vakit olarak ikiye ayıracak olursak:

Yemek için: Sağlıklı beslenmek olmazsa olmaz! Ne yazık ki bazen ofiste sağlık ve lezzet açısından iştah açıcı yemekler çıkmaz. Böyle durumlarda pratik ve bir o kadar da lezzetli tarifler için İyi Yaşa  Eti Lifalif ile Lezzetli ve Pratik Tarifler serisinden ilham alarak öğle yemeğini akşamdan yapıp ofisine getirebilirsin.

Yemekten sonra: Her firma için ortalama bir saatlik yemek molası olduğunu ve öğünü yaklaşık yarım saatte tamamlayacağımızı düşünürsek kalan yarım saati oldukça verimli geçirmemiz tamamıyla bize bağlı! Bu süre zarfında çok basit pratikler ve egzersizler gerçekleştirebiliriz.

Yemekten sonra çalıştığımız binada ufak yürüyüşler gerçekleştirmek bile oldukça faydalı olacaktır. Hatta ofise dönüşünüzde asansör yerine merdiveni tercih edebilir ve sana en uzaktaki lavaboyu tercih ederek yürüyüş mesafeni arttırabilirsin. 

Toplantıdayken veya Çalışıyorken…

Dosyalarının bulunduğu dolap tam olarak nerede? Umuyoruz ki hemen elinin altında değildir. 😊 Öyleyse bile ofis şartlarına göre dolabını, erişmek için kalkmak zorunda olacağın bir yere taşıyabilirsin. Bu sayede ihtiyaç duyduğun dosyaları alırken tembellik etmeyecek ve sürekli “kalk-otur” hareketini gerçekleştirmiş olacaksın.

“Çalışırken, yani masa başındayken, nasıl hareket edebilirim?” diye soracak olursan, çevrim içi toplantıları oturmak yerine ayakta ufak hareketler gerçekleştirerek takip edebilirsin. Öte yandan sandalye üzerinde yapabileceğin ufak basit egzersizler de mevcut. Verda Kutsal’ın Sandalye Egzersizleri serisi sana bu konuda yardımcı olabilir. Bu seride çalışma şartlarınıza uygun onlarca farklı egzersiz çeşidini keşfedebilirsiniz. 

Unutulmamalı…

Bu basit ve kısa süreli yapılan egzersizler, size sıradan ve klişe gelebilir ancak unutulmamalıdır ki her gün alışkanlık haline getirilerek yapılan ufak tefek hareketler, sağlığımız ve formumuz açısından oldukça önemlidir. Bu hareketlere ayıracağımız yarım saatle hiçbir kaybımız olmayacağı gibi elde edeceğimiz çok fazla kazanım olacaktır. Ancak yine de sana tavsiyem egzersiz rutinin yalnzıca iş yeri ile sınırlamaman. Gün içinde yarım saat erken kalkarak Günlük Yoga Rutini yapabilir veya akşamları eve geldiğinde sadece yarım saat ayırarak Tüm Vücut Antrenmanını gerçekleştirebilirsin. Unutma ki bu egzersizleri düzenli olarak uyguladığında hem günlük hayatında hem de iş yaşamında kendini çok daha iyi hissedeceksin.

Firmalar! Söz sizde 😊

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” desek yanılıyor olmayız herhalde. Şirketlerin ulaştığı başarılar, bünyelerindeki çalışanları sayesindedir. Bu sebeple firmalar, çalışanlarının mental, duygusal ve ruhsal sağlığından da sorumludur. 

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre ofiste basit ama etkili egzersizler yapmanın faydaları sıralandığında çalışanlar nezdinde stresin azaldığı, beyin ve düşünme fonksiyonlarının daha güçlü çalıştığı, enerjinin arttığı, yaratıcılığın zirveye çıktığı ve mental sağlığın geliştiği gözler önüne seriliyor.

Firmanızın halihazırda elde etmiş olduğu başarıların sürekliliği için “corparate welness” yani “işyerinde esenlik” uygulamalarına geçişinizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bu uygulamaları doğru ve anlaşılır bir şekilde gerçekleştirmek için info@iyiyasa.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

iyi yaşa. app 

Yazımızı beğendin mi? Bu ve benzeri daha birçok içeriğimize istediğin yerde istediğin zaman ulaşmak için mobil uygulamamızı indirmeyi sakın unutma! Fitness’tan yogaya sağlıklı beslenmeden meditasyona kadar eğlenceli ve bir o kadar da bilgilendirici içeriklerimiz; App Store, Google Play ve Huawei App Gallery’de seni bekliyor.

İndirmek için: www.bit.ly/iyiyasaapp

Kaynak: https://www.canr.msu.edu/news/exercise_at_work_is_it_possible_and_what_are_the_benefits

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!