İyi Yaşa

fitness

Fitness’a Yeni Başlayanlar için 5 Tavsiye

fitnessHer insanın vücut kitle indeksine göre ideal kabul edilen bir kilosu vardır. Ancak ideal kilomuzda olalım veya olmayalım, hepimizin daha sağlıklı bir yaşam için uygulaması gereken bir şey var: Fitness…

Yeni başlayanlar, evde denemek isteyenler, spor salonuna gidip eğitmene soru sormaya çekinenler… Bu yazımız tam da size göre! Hadi, hiç lafı uzatmadan başlayalım!

Fitness nedir?

TDK, dilimize pelesenk olan bu kelimeyi kısaca “sağlıklı yaşam” olarak tanımlıyor. Tabii ki sağlıklı yaşam; fit olmak, zinde kalmak, doğru beslenmek, düzenli spor ve egzersiz yapmak gibi bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran geniş bir kavram. Dilersen bütün bu kavramları birlikte inceleyelim. 

Fit olmak nedir?

Kısaca “fit” olmak, devamlı olabilmektir. Genel kanının aksine “fit” olarak tanımlayabileceğimiz bir insan, Hollywood film afişinden çıkmış gibi gözüken kaslı ve güçlü bir figür değildir. “Fit” olmaktan kasıt, gündelik aktivitelerini bir rutine bağlayıp bütün bunları vücudunu yormadan yapabilmektir. Bir nevi, spor salonuna gittiğinde kaldırman gereken ağırlığın çok daha fazlasını bütün enerjini harcayarak kaldırman değil, olması gereken ağırlığı kendini yıpratmadan rahat bir şekilde kaldırabilmendir. Aynı şekilde belirli bir mesafeyi nefes nefese kalmadan koşabilmen olarak da tanımlanabilir. 

Öncelikle bu linke tıklayarak vücudunun aslında neye ihtiyaç duyduğunu birlikte izleyelim. 

Zinde kalmak ve doğru beslenmek için canlı, sağlam ve diri kalmak; deyim yerindeyse “İyi Yaşa”mak gerekir… Peki, zinde kalmak ve doğru beslenmek için neler yapmalıyız? Kısaca bahsedelim.

İşin beslenme boyutuna geçmeden önce zinde kalması için birkaç ipucu vereceğim. Öncelikle düzenli bir uykuyu hayatına entegre etmen şart! Gün içerisinde vücudunun yaşamış olduğu stresi ve fiziksel yorgunluğu azaltmak için sağlıklı bir uyku geçirmen çok önemli. Ayrıca doğru bir uyku düzeninin, yalnızca fiziksel sağlığın için değil ruhsal sağlığın için de mühim olduğunu aklından çıkarmamalısın.

Gelelim düzenli beslenmeye. Öğün atlamadan düzenli ve sağlıklı bir beslenme, zinde kalman için en az uyku kadar gerekli. Bunu yaparken vücudunun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat ve vitamin oranlarını dengeleyerek almalısın. Ayrıca besinlerin yağ sınırlamasına da özen göstermelisin.

İyi Yaşa’nın mutfak serilerini daha önce inceleme fırsatı bulmuş muydun? Eğer ilk kez denk geliyorsan muhakkak bir göz atmanı tavsiye ediyoruz. 

Fitness

Gelelim asıl konumuza: Fitness… Dilersen adım adım gidelim. Öncelikle spora yeni başlıyorsan senin için altın değerinde tavsiyelerimiz olacak.

1-) İrade

Anahtar kelimemiz: İrade… Unutma ki sporu veya fitness’ı düzenli ve iradeli bir şekilde yaparsan başarısız olman ihtimal dahilinde bile değil. 

fit-kardiyo2-) Su iç!

Evet, yanlış duymadın! Belki hayattaki her şeyin fazlası zarar ama gün içinde bol bol su içmekten zarar gelmez. Ayrıca vücudunun egzersiz esnasında terleyerek kaybettiği suyu geri kazanmalısın. Bunun yolu da yine su tüketmekten geçiyor. 

3-) Isınman şart!

En ileri seviyede spor yapanlar bile bir kez olsun ısınmadan egzersizlerine başlamıyor. Sakatlanma ve spor sonrası ağrı riskine karşı muhakkak sen de egzersiz öncesi basit ısınma hareketlerini yapmalısın. Isınma hareketlerini uzmanından öğrenmek için Tuğrul Çağrı Yılmazer’in Yeni Başlayanlar serisine göz atabilirsin. 

4-) Sağlıklı beslen!

“Nasılsa spor yapıyorum, her gün hamburger yiyebilirim.”  demek kulağa saçma geliyor değil mi? Egzersizlerini muhakkak doğru ve sağlıklı bir beslenmeyle desteklemelisin. İyi Yaşa Mutfakta hazırlayabileceğin onlarca lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı tarif var. Bir göz at istersen. 

5-) Sürekli hareket halinde ol!

Yeni başlayanlar için uzmanlar tarafından uygun görülen programlar, haftanın yedi gününü kapsamıyor. Sporsuz geçirdiğin günlerde basit ve kendini yormayacak aktiviteler deneyebilirsin. En basitinden yemekten sonra yüksek tempolu fitness şarkıları dinleyerek yarım saatlik bir akşam yürüyüşü, sana çok iyi gelecek.

Biraz önce sıraladığımız maddeler, günlük hayatta ve herhangi bir spor salonunda işine yarayacak tavsiyelerdi. Ama sen de yoğun çalışan ve çoğunlukla spora vakit ayıramayanlardan biriysen “İyi Yaşa”lı olup sağlıklı yaşamanın tam zamanı! 

Hadi birlikte evde ve ofiste gerçekleştirebileceğin egzersizlere bir göz atalım. 

Evde yapabileceğin egzersizler:

“Hiç ekipmanım yok!” Dediğini duyar gibiyim. Sandalyen de vardır ama değil mi? Verda Kutsal ile yalnızca bir sandalye ile yapılabileceğin egzersiz serisini denemeye ne dersin? 

Bu serideki derslerle birlikte yalnızca bir sandalye yardımıyla kas kazanımı sağlayabilirsin. Özellikle karın, kol ve bacak kasların için de oldukça yararlı egzersizler barındırdığını söyleyebilirim. Hem de işinin uzmanı bir “fitness” eğitmeninin anlatımıyla aklında hiç soru kalmadan çalışabileceksin.

fitnessEkipmanlar hazır!

Bir hevesle alıp kullanmadığın ekipmanlarını çıkarma zamanın geldi. Tuğrul Çağrı Yılmazer’in fitness’a yeni başlayanlar için hazırlamış olduğu seride temel hareketleri öğrenebilirsin. 

“Ofisteyim. Nasıl hareket edebilirim ki?”

Uzaktan çalışıyorsan zaten evde olduğun için bir şekilde vakit ayırabilirsin. Peki ya ofise gidiyorsan nasıl vakit ayıracaksın? Dilersen, Tüm Gün Masa Başında Oturmanın Zararları yazıma bir göz atabilirsin. Yazıda; öğle aralarında, molalarda kısaca iş yerinde harcadığın zamanı nasıl daha etkili ve verimli bir şekilde değerlendirebileceğin yer alıyor. 

Anladım. Pazartesi başlıyorum!

Böyle kararlar, genellikle bir sonraki pazartesi gününe ertelenir. Ancak sana tavsiyem, pazartesi gününü beklemeden başlaman olacaktır. Yani şimdi ve şu an da!

Başlangıç için yukarıdaki basit ama etkili yönergelere uyman ve hayatının her alanında sağlıklı bir yaşam geçirmen dileğimle… 

Yazımı beğendin mi? Daha birçok içeriğe istediğin yerde, istediğin zaman ulaşmak için mobil uygulamamızı indirmeyi unutma! Fitness’tan yogaya sağlıklı beslenmeden meditasyona kadar eğlenceli ve bir o kadar da bilgilendirici içeriklerimiz; App Store, Google Play ve Huawei App Gallery’de seni bekliyor.

App: www.bit.ly/iyiyasaapp

Web: https://www.iyiyasa.com/

Instagram: https://www.instagram.com/iyiyasa.app/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!