İyi Yaşa

Uykuya Dalmayı Kolaylaştıracak Yoga Hareketleri

yoga-dersleriSağlıklı bir yaşam için iyi bir uyku düzenine sahip olmak oldukça önemli bir faktör. Stres seviyesi, enerji düzeyi, kilo dengesi ve konsantrasyon bozukluğu gibi pek çok konu üzerinde etkisi olan uyku düzenindeki bozukluklar, kimi zaman karar vermede güçlük çekme, anlamada zorlanma ve depresyon gibi problemlerin bile tetikleyicisi olabiliyor. 

Eğer uyku problemleri çeken biriysen, tüm bu sorunlardan kaçmak ve yaşam kaliteni artırmak adına ilk çare olarak aklına uyku hapları geliyor olabilir. Ancak masum gözüken bu haplar yapaylığı ve bağımlılık yaratma etkisiyle vücudunun dengesini bozabilir. Bu nedenle halihazırda belirli bir işleyişe sahip olan vücuduna dışarıdan bir maddeyle uyku hormonu salgılatmak pek de iyi bir seçenek olmayacaktır. Ancak hala sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak için başvurulacak birkaç yöntem mevcut. Pek çok konuda kanıtlanmış faydaları olan Yoga, bu yöntemlerden belki de en etkili olanı.

Hadi, uyku kaliteni arttıracak yoga pozisyonlarına beraber bakalım…

Aşağı Bakan Köpek (Adho Mukha Svanasana)

Adho Mukha Svanasana, yani Aşağı Bakan Köpek hareketi yogada en temel duruşların başında gelir ve çoğu zaman hem nötrleyici hem güçlendirici bir poz olarak kullanılır. Bu pozisyon; bedeninizi ve zihninizi gevşeterek uykuya dalma sürecinizi oldukça kolaylaştırır. Üstelik baş ve sırt ağrısı gibi hayat kalitesini düşüren sorunlardan da uzaklaşmanı sağlar. 

İster başlangıç ister profesyonel bir seviyede olun, aşağı bakan köpek, daima uygulayacağınız pozisyonlardan biri olacaktır. Ancak ilk aşamada bu duruşu doğru bir şekilde uygulamak kolay gibi görünse de zor gelebilir. İyi Yaşa’da bulunan Demet Yorguç ile Aşağı Bakan Köpek Duruşunun İncelikleri videosu bu duruşu doğru bir şekilde uygulayabilmek adına sana yardımcı olabilir.

Çocuk Duruşu (Balasana)

Çocuk Duruşu olarak bilinen Balasana; dinlenme ve esneme amaçlı kullanılan en önemli yoga duruşlarından biridir. Rahatça uygulayabileceğin bu duruş ile sadece uykuya dalman kolaylaşmayacak; aynı zamanda boynundaki, sırtındaki ve omuzlarındaki gerginlik de azalacak. Stres seviyeni desteklemene yardımcı olacak bu pozisyon, sinir ve sindirim sistemini de rahatlatacaktır. 

Dilersen İyi Yaşa’da bulunan Zuhal Özyurt ile Sinir ve Sindirim Sistemini Rahatlat dersine bir göz atabilirsin. 

Savasana

Savasana olarak bilinen Ceset Duruşu’nu yoga pratiğinin ardından uygulayabilirsin. Bu duruş, süreçten aldığın faydayı bedeninin daha fazla özümsemesini sağlar. Yapacağın beden taramasında en az 5-10 dakika kadar kalarak bedenini ve ruhunu sakinleştirebilirsin. Üstelik bu, dolaylı olarak uykunun gelmesini de sağlayacaktır. 

Dilersen savasana pratiğini Demet Yoruç ile Yoga Sonrası Bedenini Tara dersiyle uygulayabilirsin. 

Uykuya dalma sürecini kolaylaştıracak daha fazla video için İyi Yaşa’da Uyku Öncesi Hazırlık Serisi’ne bakabilirsin! Ayrıca Uyku Kalitenizi Artırmanın 6 Yolu yazıma da göz atabilirsin. 

Ekstra

Çakralar tıkalı olduğunda hem bedensel hem de fiziksel bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer uyku problemleri yaşıyorsan bunun nedeni 3. göz çakranın tıkanıklığından kaynaklanıyor olabilir. Bu çakrayı ve diğerlerini daha yakından tanımak için Çakralar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey bloguma göz atabilirsin. Yazının ardından dengede olmadığını fark ettiğin çakran olursa bu gayet doğal. Önemli olan sorunun temelini bulmak. Hangi çakranın tıkalı olduğunu bulduktan sonra Çakralar Nasıl Dengelenir? bloguna başvurabilirsin.

Eğer uyku sorununun 3. gözünün tıkanıklığından kaynaklandığını düşünüyorsan, en iyi yöntemlerden birinin düzenli meditasyon yapmaktan geçtiği tüyosunu verebilirim. Bunun için İyi Yaşa’da İrem Ortaç’ın Şükran ve Şifa Yoga dersi, Merve Purde’nin de Şükran ve Şifa Meditasyonu videosu oldukça faydalı olacaktır. 

Eğer sağlıklı bir uyku düzenine sahip değilsen ve bu durumu pek de ciddiye almıyorsan İyi Yaşa Blog’da Düzenli ve Kaliteli Uykunun Faydaları yazıma da göz atabilirsin. Düzenli uykunun etkilerini görünce düşüncenin tümüyle değişeceğine eminim. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!